Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kryeministri Zaev pas ftesës për në anëtarsim në NATO: Gëzohu Maqedoni!

Postuar: 11/07/2018 - 23:14

“Gëzohu Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura”, është shprehur kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në “Facebook”. Reagimi i tij ka ardhur lidhur me vendimin, të cilin e sollën sot në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, liderët e vendeve-anëtare për ta ftuar Maqedoninë për t’i filluar negociatat për anëtarësim.

“Pasdite vendet-anëtare të NATO-s vendosën të na japin ftesë që Republika e Maqedonisë ta fillojë procesin inkuadrues për anëtarësim në Aleancë. Partnerët dhe miqtë tanë sot na dhanë mirënjohje. Është njohur përkushtimi i fuqishëm, janë plotësuar të gjitha kriteret”, theksoi Zaev.

Ai theksoi se sot është një ditë e madhe, historike për Republikën e Maqedonisë.

“Premtoj se do të sjellim ende lajme të mira edhe në periudhën që është para nesh, në dobi të të gjithë qytetarëve të vendit tonë”, shtoi kryeministri, i cili është mysafir si folës në konferencën NATO Engages në kuadër të Samitit në Bruksel.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/07/2018 - 10:17

Një automjet që po ndiqej nga policia është rrokullisur në afërsi të termocentralit “Kosova B”.

Postuar: 21/07/2018 - 10:06

Serbia nuk i ka dhënë leje Behgjet Pacollit, por as nuk ia ka ndaluar hyrjen, kësisoj kryediploma

Postuar: 21/07/2018 - 08:42

Ndryshimi i kufijve të Kosovës nëpërmjet marrëveshjes së fazës përmbyllëse të dialogut nuk është

Postuar: 20/07/2018 - 16:33

Në përgjigje të deklaratës së Ramush Haradinajt se për atë ndarja e Kosovës do të thotë luftë, pr

Postuar: 20/07/2018 - 14:50

Ambasadori amerikan në Kosovë ka shkaktuar shqetësime se SHBA-ja mund të miratojë ndarjen e Kosov

Postuar: 20/07/2018 - 11:38

"Marrëveshjet ndërshtetërore janë rezultat i kompromisit dhe ne bëmë marrëveshje me kont

Postuar: 20/07/2018 - 11:00

Në një koment të botuar të premten, gazeta zvicerane «Neue Zürcher Zeitung» kërkon