BREAKING NEWS

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2 truproja të Berishës

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2
x
BREAKING NEWS

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi agresorin që goditi Berishën, Erzen Breçani rrëfen momentin e ndërhyrjes: Lëvizje të dyshimta u kapën në oborrin e PD-së para protestë, por...

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione të sigurta që tregojnë se...

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”, Jozefina Topalli bën paralajmërimin e fortë: Uroj të reflektojmë, pasi...

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”,
x
BREAKING NEWS

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të PD-së: Ja pse prokuroria ka lëshuar një dokument informal

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka precedentë për plagosje, në momentin e sulmit dyshohet se ka pasur me vete...

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka
x
BREAKING NEWS

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali Berishën, Klodiana Lala zbardh detaje të forta nga biseda e truprojës me autorin

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk ka vend në demokraci, mbështesim...

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk
x

Rajoni

Kryeministrja serbe: Ne ramë dakord me BE dhe OKB për gjithçka, përveç çështjes së sanksioneve kundër Rusisë

Kryeministrja serbe: Ne ramë dakord me BE dhe OKB për gjithçka,

Kryeministrja Ana Brnabiç, në fund të vizitës së saj në Japoni, theksoi se ka pasur bisedime të rëndësishme në Tokio dhe se shpreson se ato do të kontribuojnë në zhvillimin e mëtejshëm të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve, dhe përcolli se në bisedimet në Japoni në fokus ishte edhe çështja e Ukrainës dhe qëndrimi i Serbisë ndaj saj. “Kam pasur një takim të mirë me kryeministrin japonez. Ne do t'i përdorim bisedimet për të ndërtuar më tej lidhjet tona politike dhe ekonomike me Japoninë. E kurioziteti i këtyre takimeve politike, qoftë edhe me kryeministrin, është se ndonjëherë duket sikur nuk e kemi lënë kurrë Evropën. Tema e Ukrainës është aq e pranishme në takime dhe qëndrimi i Serbisë për këtë çështje, pra nëse do të vendosim sanksione apo jo, siç nuk kemi bërë ende”, tha Brnabiç në një deklaratë për gazetarët serbë. Ajo theksoi se takimet në Japoni ishin një mundësi e mirë për të shpjeguar edhe një herë qëndrimin parimor të Serbisë dhe shtoi se do të jetë e dobishme, sepse Japonia është një vend ku ardhja e investitorëve varet nga rekomandimi i qeverisë. Ajo tha se po kthehet në Serbi me shumë optimizëm se do të kemi lajme të mira në këtë drejtim, nëse jo këtë vit, sigurisht në vitin e ardhshëm. “Politika japoneze është krejt e ndryshme nga ajo e Evropës dhe pjesëve të tjera të botës. Ata nuk ushtrojnë presion, por janë të interesuar të dëgjojnë se cili është pozicioni ynë, pse nuk kemi vendosur sanksione, si përputhet pozicioni ynë me atë të tyre dhe në thelb është i njëjtë. Ne nuk jemi asnjanës as për këtë çështje. Qëndrimi ynë është i qartë,u jemi bashkuar rezolutave të OKB-së dhe deklaratave të BE-së, dënuam agresionin. Ministria jonë e Çështjeve Seksuale ka thënë qartë se nuk do t'i njohim rezultatet e Referendumi. Dallimi i vetëm është se ne nuk duam të vendosim sanksione ndaj Rusisë. Ne kemi "Ka arsye të mira për këtë. Ishte mirë të shpjegoheshim," vuri në dukje ajo.