BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Rajoni

Kurti jep sqarime në Kuvend para takimit me Vuçiç, debate dhe akuza në seancën plenare

Kurti jep sqarime në Kuvend para takimit me Vuçiç, debate dhe

Ditën e djeshme në Kuvendin e Kosovës është mbajtur seancë, në të cilët kryeministri Albin Kurti ka raportuar në lidhje me rinisjen e dialogut, përpara nisjes së takimit në Bruksel me presidentin serb Aleksandar Vuçiç, takim i caktuar më 15 qershor. Shefi i ekzekutivit kosovar ka nisur me kritika mbi mënyrën se si është organizuar dhe zhvilluar deri tani dialogu, shkak ky për të cilin edhe është shprehur më parë se dialogu që do të rinisë do të jetë një proces tërësisht ndryshe dhe jo vijim i dialogut të deritanishëm. “Pala serbe në vazhdimësi ka minuar përpjekjet e përbashkëta për sukses. Kjo vërehet të një pjesë e madhe e marrëveshjeve. Fushata kundër FSK, vrasja e Oliver Ivanoviçit, arrestimi mbase i orkestruar i Marko Gjurçit, e që u lirua pa asnjë gjobë. Me të gjitha këto është synuar që të krijohet përshtypja që normalizimi mund të arrihet vetëm përmes ndarjes. E cila pastaj popullatës iu paketua si shkëmbim territoresh”, është shprehur zoti Kurti. Ai ka ripërsëritur qëndrimin e tij se palët në dialog duhet të jenë të barabarta. I pari i qeverisë së Kosovës nuk ka lënë pa kritikuar as Bashkimin Europian dhe punën e bërë nga unioni për sa kohë që nga 22 shtetet anëtare janë më shumë se 5 shtete të cilat nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Qëndrimi i LDK

Ndërkohë kreu i LDK-s ka kritikuar kryeministrin Kurti se po niset për në Bruksel për të zhvilluar një dialog pa kushte dhe se ka ndryshuar tashmë qëndrim në lidhje me dialogun. “Kryeministri duhet të raportojë për raundin e ri të bisedimeve, ai tregoi për hapat e tij të ardhshëm në këtë proces. Çarë ka ndodhur deri tani e dimë, por çfarë do të bëjë Kurti? Nuk je më opozitar të kundërshtosh. Nga 25 minuta, 24 i pate për të shkuarën. E në të shkuarën përgjegjësi keni edhe ju”, tha ai. Abdixhiku i ka kujtuar Kurtit protestat në të shkuarën në lidhje me dialogun pa kushte që pretendonte se qeveria e atëhershme po zhvillonte. “10 vite protesta për dialogun pa kushte, çka ndodhi tash me kushtet për dialogun, çfarë ndodhi me të zhdukurit, e dialogun e brendshëm para atij të jashtit?”, deklaroi ai. Më tej një shkëmbim retorikash ka ndodhur mes kreut të PDK-së Enver Hoxhaj dhe kryeministrit Kurti. Hoxhaj e vlerësoi fjalimin raportues të Kurtit si një fjalim sharlatan me fraza hipokrite në të. Ai kërkoi nga Kurti të sjellë një platformë, strategji dhe parime për dialogun.“Dialogu nuk është i përgatitur në rrafshin diplomatik, ky do duhej të na tregonte se sa letra i ka çuar dhe ku, para se të shkojë në Bruksel. Ne prisnim nga Kurti që të na tregoj se cilat gabime i kemi bërë në raport. Kurti e keni shumë gabim, pasi po shkoni në dialog pa platformë, pa strategji, pa parime”, ka thënë Hoxhaj. Ndërkohë zoti Kurti u përgjigj se nuk është aty për të përmbushur kërkesat dhe pritshëmritë e Hoxhajt, por ato të qytetarëve të Kosovës. Ai shtoi se kjo seancë nuk është për dialogun e ardhshëm, por diskutim për ecurinë e deritanishme për procesin e dialogut me Serbinë.