BREAKING NEWS

Vendimi më i fundit/ Udhëtimi drejt Greqisë, Policia del me njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata që duan të kalojnë kufirin: Nesër hyjnë në fuqi masat e reja

Vendimi më i fundit/ Udhëtimi drejt Greqisë, Policia del me
x

Rajoni

Kurti për Kongresin e Manastirit: Ndërveprimi mes shqiptarëve mëse i nevojshëm

Kurti për Kongresin e Manastirit: Ndërveprimi mes shqiptarëve
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetorin e mbajtjes së tij.
Kurti ka shkruar në profilin e tij se, Kongresi u zhvillua pranë shoqërisë “Bashkimi”, në shtëpinë e Fehim Zavalanit.
 
I njohur si një nga kuvendet më të rëndësishëm kombëtar e politik, dhe se ky Kongres mblodhi 150 delegatë nga mbarë shqiptaria.
 
“Kongresi u zhvillua pranë shoqërisë “Bashkimi”, në shtëpinë e Fehim Zavalanit. I njohur si një nga kuvendet më të rëndësishëm kombëtar e politik, ky Kongres mblodhi 150 delegatë nga mbarë shqiptaria. Të gjithë figura të shquara në jetën kulturore e politike të fillim shekullit XX. Me Kryetar të Kongresit Mit’hat Frashërin, i biri i Abdyl Frashërit, Kryetar të Komisionit Gjergj Fishtën, me figurat e tjera të shquara Sotir Peci, Ndre Mjeda, Shahin Kolonja, Bajo Topulli, Parashqevi Qiriazi u ngrit një hap më lart kultura e historia kombëtare shqiptare, pas Lidhjes së Prizrenit”, ka shkruari ai.