Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kurti takon tre këshilltarë të Presidentit Macron në Paris

Postuar: 08/11/2019 - 15:06

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh kryeministër i zgjedhur, mbrëmë në Paris ka takuar tre këshilltarët e Presidentit Francez, Emmanuel Macron.
 
Kurti në një postim në llogarinë e tij në Facebook ka shkruar se që të tre i kanë uruar për fitoren në zgjedhje dhe se me ta ka biseduar për avancimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy vendeve.
 
Ndër të tjera Kurti ka shkruar se atyre u ka shpjeguar synimet që do të ketë qeverisja e ardhshme si reforma në drejtësi, zhvillimi ekonomik e progres shoqëror.
 
“Mbrëmë në Élysée, takova tre këshilltarë të Presidentit Francez, z. Emmanuel Macron: Këshilltarin për Evropë dhe G20, z.Clément Beaune, Këshilltarin zëvendës përgjegjës për Evropë, z.Alexandre Adam, si dhe Këshilltarin për Çështje Startegjike, z. Etienne de Gonneville.
 
Më uruan për fitoren në zgjedhje, i falenderova për përkrahjen dhe ndihmën e Francës për Republikën e Kosovës dhe biseduam për avansimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy shteteve tona. Shpjegova ndryshimin e madh politik në Kosovë me zgjedhjet e 6 tetorit, për synimet tona që këtë vullnet të qytetarëve ta bëjmë reformë të drejtësisë, zhvillim ekonomik e progres shoqëror. Diskutuam edhe për situatën politike në Ballkan, nevojën për raporte të mira fqinjësore midis shteteve dhe demokratizimin e tyre të brendshëm”, ka shkruar Kurti.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 08:56

Ditën e sotme, do t’i jepet lamtumira e fundit regjisores së njohur Arzana Kraja, e cila u nda nga jeta dje.Motra e të ndjerës, Gresa Kraja ka bërë të ditur se varrimi i regjisores do të bëhet në ora 14:00, në v

Postuar: 14/11/2019 - 08:32

“Parimi bazë në procesin e anëtarësimit është: secili sipas arritjeve në reforma.

Postuar: 14/11/2019 - 07:34

Kryetari i partisë më madhe të zgjedhur në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë dj

Postuar: 13/11/2019 - 23:30

Një nga figurat kryesore të LDK-së, Vjosa Osmani, tha se do të bindë kryeministrin Edi Rama që të

Postuar: 13/11/2019 - 22:31

xVjosa Osmani ka folur për postin e saj që do ta ketë pas formimit të qeverisë mes LDK-së dhe VV&

Postuar: 13/11/2019 - 19:00

Manovrat e përbashkëta anti-ajrore mes Rusisë e Serbisë do të jenë një event i përvitshëm, tha

Postuar: 13/11/2019 - 15:08

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa reagoi sot pas komentete të kreut të Vet