BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x

Rajoni

Lajçak, Escobar, këshilltarë nga Franca, Gjermania dhe Italia “zbarkojnë” nesër në Prishtinë e Beograd, alarmohet Vuçiç: U interesojnë vetëm sanksionet dhe Kosova e pavarur

Lajçak, Escobar, këshilltarë nga Franca, Gjermania dhe Italia

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, po gjendet në një situatë shumë të vështirë, pasi ndërkombëtarët në javët në vazhdim nuk do ta tolerojnë politikën e tij me dy karrige. Sanksionet ruse dhe njohja e Kosovës janë dy çështjet që SHBA-BE do të kenë parësore. Përfaqësuesi Special i BE-së Miroslav Lajçak do të vizitojë nesër Prishtinën dhe Beogradin. Atij këtë herë do t'i bashkohet i dërguari amerikan Gabriel Escobar, si dhe këshilltarë nga Gjermania, Franca dhe Italia. Bëhet fjalë për këshilltarët diplomatikë të presidentit francez, kancelares gjermane dhe kryeministrit italian. Të gjithë ata do të takohen të premten në Prishtinë me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe më pas në Beograd me presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Alarmohet Vuçiç

Presioni i ndërkombëtarëve ka alarmuar presidentin serb. “Na presin kohë të vështira, sidomos pas bisedës politike që pata me Miroslav Lajçak”, tha dje presidenti serb Aleksandar Vuçiç. “Gjithçka që kam dëgjuar këtu, askush nuk dëshiron të dëgjojë më është se ka një këndvështrim tjetër. E vetmja gjë që u intereson janë sanksionet, Kosova e pavarur, askush nuk kundërshton asgjë, kushdo që kundërshton është kundërshtari ynë”, tha Vuçiç. Siç tha ai, “ne kemi një vit vendimtar, ndoshta një nga më të vështirat si në aspektin politik ashtu edhe në atë ekonomik”. “Tani jemi para pyetjes se cilën politikë të zgjedhim”, tha Vuçiç. Siç shtoi ai, të premten do të takohet me pesë përfaqësues nga BE-ja, shtetet individuale dhe SHBA-ja, pas së cilës gjatë fundjavës do të ketë konsultime me lidershipin shtetëror. “Pres një bisedë të vështirë dhe pas konsultimeve me Qeverinë gjatë fundjavës do ta informojmë opinionin për masat e reja dhe çfarë kërkohet nga Serbia për Kosovën dhe Metohinë dhe sanksionet”, tha Vuçiç. I pyetur “çfarë i pret të premten”, ai thotë se këto janë bisedime me fuqitë më të fuqishme të botës. “Të marrim ndihmë nga ku nuk mundemi, dhe kaq të vogla dhe kaq të vetme, dhe se jemi të vetmit që mbrojmë ligjin ndërkombëtar, që është krejtësisht e pabesueshme”, thotë ai. pyetur për Rezolutën e Parlamentit Evropian që është miratuar sot dhe kush qëndron pas saj, Vuçiç është përgjigjur: “Presioni, presioni, presioni dhe nuk mjafton kurrë. Sepse forca, dhe është në anën e tyre, nuk i lutet Zotit. Ata kanë njerëz të panumërt në Serbi që do t'i mbështesin”, tha Vuçiç.

Marrëveshja Kosovë-Serbi, brenda javësh

Pra alarmi i Beogradit tregon se ndërkombëtarët po kërkojnë me ngulm arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare sa më shpejt të jetë e mundur mes Serbisë dhe Kosovës. Eurodeputeti i Parlamentit Evropian dhe raportuesi për Serbinë, Vladimir Bilchik, ka thënë se një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mund të arrihet për disa javë apo muaj dhe se një gjë e tillë është realiste. “Një marrëveshje mund të arrihet brenda disa javësh ose muajsh, kjo është realiste. Ajo që nevojitet është mirëkuptimi i ndërsjellë dhe përkushtimi për zgjidhjen e problemeve. Tani shohim se Beogradi dhe Prishtina janë shumë larg njëri-tjetrit. Ne kemi parë një përparim vitin e kaluar kur ishte fjala për kartat e identitetit, por pamë gjithashtu dallime të shumta-retorikë të polarizuar, dhunë për natën e Krishtlindjeve ortodokse që potencialisht mund të çojë në një tragjedi serioze”, tha Blichik. Ai ka theksuar se Kosova duhet të gjejë zgjidhje për formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, teksa ka shtuar se “kjo është pjesë e premtimit dhe askush nuk do të heqë dorë prej tij”. “Në fund, duhet të jetë një marrëveshje, një kompromis, por edhe diçka që mund ta ndihmojë Serbinë të shkojë më shumë vendosmëri në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Të përsëris edhe herë, treni i zgjerimit po lëviz. Ne duam që Serbia të jetë në fillim të atij treni, në këtë moment nuk është aty. Megjithatë, ka potencial që të jetë, por politikanët në Beograd duhet të marrin disa vendime të rëndësishme”.

Më të lexuarat