BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit të negociatorëve me BE-në (Emri)

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit
x
BREAKING NEWS

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin
x
BREAKING NEWS

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror rus lëshon paralajmërimin e frikshëm: “Armagedon-i” mund të jetë afër! Raketat bërthamore do godasin Londrën dhe New York-un nëse preket...

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror
x

Rajoni

Lajçak paralajmëron zhvillime të reja: Mund të ketë një takim Kurti-Vuçiç para pushimeve të verës në Bruksel

Lajçak paralajmëron zhvillime të reja: Mund të ketë

Emisari i Bashkimit Evropian për Dialogun, Miroslav Lajçak ka përfunduar vizitën treditore në Kosovë. Lajçak, tha se po punon për një takim ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, para pushimeve të verës në Bruksel. Në përmbyllje të takimeve, zyrtari i lartë i BE u shpreh se qëllimi kryesor i vizitës së tij ishte diskutimi mbi dialogun Kosovë-Serbi e që duhet të ketë takim në nivel të lartë, për të arritur rezultate. “Jam angazhuar nëpër takimet individuale si me kryeministrin Kurti ashtu edhe me Presidentin Vuçiç të sigurohemi që takimi i radhës të na japë rezultate ashtu që të mos e kritikojmë njëri tjetrin, dëshirojmë të pajtohen për çështje të rëndësishme, për qytetarët”, tha Lajçak. Ai siguroi që nuk ka asnjë modalitet në tavolinë për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. “Nuk ka propozim në tavolinë, ka pasur diskutime për këtë çështje edhe me zëvendëskryeministrin Bislimi edhe me kryeministrin Kurti, definitivisht do të përmendet në takimin e radhës sepse gjithmonë ngrihet si temë nëpër këto takime”, u shpreh ai. I dërguar i BE-së shtoi se prioritet në këtë fazë të dialogut është zbardhja e fatit të të pagjeturve që nga lufta. E sa i përket targave të automjeteve Lajçak tha se nuk është më temë diskutimi. “Tabelat e regjistrimit nuk janë më pjesë e dialogut tani, do të jetë vendimi i Qeverisë tuaj. Ndërkohë kam diskutuar me kryeministrin Kurti dhe mund të prisni deklaratën për këtë çështje”, tha Lajçak. I dërguari i Posaçëm për dialogun, takim të mbyllur pati edhe me përfaqësues të Listës Serbe dhe kryetarët e katër komunave veriore të vendit, e gjithë kjo për implementimin e udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjeve për energji elektrike në këtë zonë.

Më të lexuarat