Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

LAJMI I FUNDIT/ Kosova nuk pranohet në UNESCO, rrëzohet kërkesa për 3 vota

 LAJMI I FUNDIT/ Kosova nuk pranohet në UNESCO, rrëzohet kërkesa për 3  vota

Postuar: 09/11/2015 - 13:05

Kosova ka humbur mundësinë për t'u bërë pjesë e UNESCO. Është rrëzuar kërkesa e saj për të qenë pjesë e kësaj organizate.
 
Kosova ka arritur të marrë 92 vota pro, duke humbur për 3 vota. 
 
Vendim historik për Kosovën, UNESCO rrëzon kërkesën e Serbisë për shtyrjen e votimit
 
Ka nisur në Francë votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ndërkohë, nuk kanë munguar edhe përplasjet mes palëve.
 
Serbia ka kërkuar të shtyhet votimi, një kërkesë që është hedhur poshtë nga UNESCO.
 
Përplasje ka pasur edhe mes SHBA e Rusisë, pasi edhe kjo e fundit ka dalë kundër pranimit të Kosovës në këtë organizatë. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 15:17

Kryeministri Zoran Zaev gjatë qëndrimit të sotëm në fshatin Vollkovë të Komunës së Gjorçe Petrovit u përball me akuza të rënda nga ana e banorëve.
 

Postuar: 05/12/2019 - 15:14

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer tha në Sarajevë se

Postuar: 05/12/2019 - 15:11

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka mbrojtur s

Postuar: 05/12/2019 - 12:16

Ish-prokurori, Agron Matjani është gjetur i vdekur në banesën e tij në Prizren.

Postuar: 04/12/2019 - 15:44

Lidhja Demokratike e Kosovës nëpërmjet një komunikatë për media bën të ditur se bisedimet me Ve

Postuar: 04/12/2019 - 15:34

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha të mërkurën se nuk është optimist për arritjen e nj

Postuar: 03/12/2019 - 15:53

Serbia akuzoi sot Prishtinën dhe Tiranën se po ndjekin axhendën e “energjisë së Shqipëris