Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lavrov përgëzon marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë

Lavrov e përgëzon marrëveshjen në mes Maqedonisë dhe Greqisë

Postuar: 13/06/2018 - 15:23

Shefi i diplomacisë ruse Sergei Lavrov shpreson se marrëveshja për emrin e ri të Maqedonisë do të jetë në interes të Athinës dhe Shkupit dhe se do ta mbështesin qytetarët e të dyja vendeve, përcjell gazeta ruse “Sputnik” nga Beogradi.
 
“Gjithmonë kemi theksuar se jemi të përkushtuar për të gjetur një marrëveshje mbi këtë problem, pa ndërhyrje të jashtëm, pa imponuar kushte të caktuar artificiale. Kemi thënë se do të mbështesim marrëveshje çka do të jetë në interes të Greqisë dhe Maqedonisë dhe e cila do të ketë mbështetje të gjerë të popullit. Shpresoj se marrëveshja që është publikuar dje është ashtu", tha Lavrov në konferencën e shtypit me ministrin e jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias.
 
Ndërsa Kotzias tha se politika e jashtme e Greqisë është aktive, demokratike dhe shumëdimensional. Sipas tij, në kushte të tilla, qeveria greke e ka zgjidhur këtë problem me qëllim që t’i jap fund kontestit disa vjeçar rreth emrit. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2018 - 17:55

Ramush Haradinaj ka paralajmëruar shkarkimin e Musa Cenën, Zëvendësministrin e arrestuar nën dyshimin se ka marrë ryshfet e ka keqpërdorur detyrën zyrtare.

Postuar: 21/10/2018 - 15:46

Kryetari i Partisë Popullore serbe, Vuk Jeremiç pretendon se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçi

Postuar: 21/10/2018 - 12:09

Rusia nuk e pranon emrin e ndryshuar të Maqedonisë.

Postuar: 21/10/2018 - 10:01

Zëvendësministri  i Zhvillimit Rajonal në Kosovë Musa Cena, është arrestuar gjatë mbrëmjes s

Postuar: 20/10/2018 - 22:34

Kryeministria greke e mohoi të jenë dhënë fonde sekrete në Shqipëri e Maqedoni.

Mes trazirave në kabinet, Tsipras vlerëson votën për emrin e Maqedonisë

Postuar: 20/10/2018 - 17:11

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka mirëpritur sot aprovimin e parlamentit të Maqedonisë të mar

Postuar: 20/10/2018 - 17:07

 Me falënderime, buzëqeshje dhe me plot emocione u shoqërua sot ceremonia e dorëzimit të Min