BREAKING NEWS

KLSH zbarkon në institucionet e dy qyteteve të rëndësishme të vendit/ Kallëzohen 7 funksionarë publikë në Prokurori. Kush janë zyrtarët e lartë dhe akuzat që rëndojnë mbi to

KLSH zbarkon në institucionet e dy qyteteve të rëndësishme
x

Rajoni

Lëvizje e bujshme! Nikos Dendias ‘zbarkon’ në Turqi, pritet të takohet me Erdogan/ Ja çfarë do ndodhë në orën 15:00

Lëvizje e bujshme! Nikos Dendias ‘zbarkon’ në Turqi,

Sot, në orën 15:00 të mesditës, Presidenti i Turqisë do të takohet me Nikos Dendias, i cili po udhëton për në Ankara për bisedime me homologun e tij Mevlüt Çavu?olulu. Në mënyrë të papritur, presidenti turk kërkoi të takohej me Nikos Dendias për t’i përcjellë një mesazh kryeministrit Kyriakos Mitsotakis.

Zyrtarët diplomatikë të përfshirë në përgatitjet për bisedimet e Nikos Dendias me Erdogan dhe Mevlut Tsavousoglu në Ankara nuk hezitojnë të thonë se “pajtimi me Turqinë është shumë larg”. “Ne duhet të mësojmë të jetojmë me Turqinë duke mos u pajtuar” tha një zyrtar i lartë qeveritar për protothema.gr.

Takimi i planifikuar i Tayyip Erdogan me Nikos Dendias do të zhvillohet vetëm disa orë pasi Presidenti i Turqisë kërcënoi të riaktivizonte anijet turke në Qipro.

“Ne nuk do të lejojmë që të drejtat e Qipros veriore të uzurpohen. Nëse është e nevojshme do të ndërhyjmë . Anijet tona janë gati të lundrojnë për momentin. Nëse kanë nevojë të ndërmarrin hapa, ata do ta bëjnë. Ne nuk i shmangim bisedimet, për sa kohë që ata e dinë se ata duhet të respektojnë Turqinë, ” tha Tayyip Erdogan, pa sqaruar nëse u referohet anijeve kërkimore, pajisjeve të shpimit lundrues ose anijeve luftarake.

Në përpjekje për të vendosur kornizën për takimin me Nikos Dendias, Tayyip Erdogan gjithashtu iu referua memorandumit Turko-Libian të mërkurën, duke vënë në dukje se “Turqia ka treguar vendosmërinë e saj mbi çështjen e Libisë. Greqia u bezdis sepse nuk ka anije të tilla. Por Greqia nuk ka të drejta në rajon siç kemi ne “.

Më të lexuarat