BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

Mblidhet Bordi i Transparencës, ulet çmimi i naftës dhe benzinës

Mblidhet Bordi i Transparencës, ulet çmimi i naftës dhe
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e objektit të shkatërruar, dyshohet se...

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x
BREAKING NEWS

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e mirë për Shqipërinë

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e
x

Rajoni

Lëvizjet e rrezikshme të Vuçiçit, ja kush është personi që presidenti serb ka mbështetur shpresat pas kërcënimeve të BE

Lëvizjet e rrezikshme të Vuçiçit, ja kush

Serbia nuk do të vendosë sanksione ndaj Rusisë, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç nga Bullgaria, ku mori pjesë në ceremoninë e vënies në punë të interkonjeksionit të gazit Bullgari-Greqi.

Aleksandar Vuçiq me sa duket u thye në favor të Rusisë, duke rrezikuar ndërprerjen ose zgjatjen e negociatave të mëtejshme me Bashkimin Evropian. Përkatësisht, disa ditë më parë u njoftua shumë qartë nga Brukseli se, nëse Serbia ende dëshiron të qëndrojë në rrugën e saj evropiane dhe të vazhdojë negociatat për anëtarësim, duhet të harmonizojë politikën e saj të jashtme dhe të sigurisë me atë të BE-së, dhe kjo do të thotë vetëm një gjë. - futja e sanksioneve ndaj Rusisë.

Vuçiq ka arritur ta vonojë deri më tani, por tani ka marrë një sinjal shumë të qartë. Dhe ambasadorja e re gjermane në Serbi , Anke Konrad , sipas agjencisë Beta, ka deklaruar se ai vend, si dhe një numër i madh i partnerëve të biznesit gjerman, po i bëjnë thirrje Serbisë që t'i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë, "si një element i mëtejshëm. afrimi me BE-në”, dhe se Serbia duhet të vendoset siç duhet sipas shkeljes flagrante të së drejtës ndërkombëtare nga Rusia.

Por, siç thonë në Beograd, ai ende beson se mund të rrëshqasë përsëri pa shqetësime të mëdha për veten e tij dhe shpreson se deklarata e tij se Serbia nuk do të njohë aneksimin rus të katër rajoneve të Ukrainës do t'i "llogaritet".

Siç thonë në Beograd, Vuçiq beson se Viktor Orban mund ta nxjerrë jashtë dhe pret të shohë se si do të zhvillohet situata me formimin e qeverisë së re në Itali, pavarësisht se fituesi i zgjedhjeve,. e djathta Giorgia Meloni tha se Italia do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe se ai mbetet me politikën e Brukselit.

Duhet pranuar se edhe Vuçiq është në një situatë delikate (nëse mund të thuhet edhe kështu) sepse shumica e serbëve mbështesin Rusinë në luftën kundër Ukrainës dhe kundërshtojnë vendosjen e sanksioneve dhe për herë të parë që kur Serbia filloi negociatat për anëtarësimin në BE, shumica e kundërshton anëtarësimin, veçanërisht nëse kjo do të thotë përkeqësim i marrëdhënieve me Rusinë.

Në seancën e fundit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Serbia nënshkroi një Marrëveshje Bashkëpunimi, d.m.th një "plan konsultimi" me Rusinë (nënshkruar nga diplomati i parë i Putinit Sergey Lavrov dhe ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviq), i cili është një protokoll, por mund të ketë një kohë të gjatë. termi efekte negative për Beogradin.pasojat.

Profesori i psikologjisë në Fakultetin Filozofik të Beogradit dhe ish-deputeti i Kuvendit të Serbisë, Zharko Koraç thotë se nënshkrimi i marrëveshjes me Rusinë nuk mund të kuptohet ndryshe veçse si provokim dhe pyet se si po e mban Rusia Vuçiqin në një zinxhir të shkurtër?.

Përkatësisht, edhe nga Uashingtoni edhe nga Brukseli, kanë kërkuar sqarime lidhur me këtë marrëveshje dhe nga të dyja adresat e kanë paralajmëruar Vuçiqin se “nuk është koha për të forcuar lidhjet me Rusinë”. Krahas kësaj, Kora? thotë se nëse dikush është gati të sakrifikojë të ardhmen evropiane të Serbisë në një mënyrë kaq banale, për hir të një fitimi të vogël ndërkombëtar për Rusinë, lind një pyetje shtesë - çfarë tjetër është gati të sakrifikojë për një Rusi të izoluar që kërcënon. luftë bërthamore?

Serbia ka më shumë se gjashtë muaj pa qeveri. Zgjedhjet u mbajtën në fillim të prillit dhe Vuçiq i fitoi me shumicë dërrmuese, por Serbia, edhe pse dimri tashmë është në pragun e saj, ende nuk ka formuar qeveri. Koraq i tha portalit të pavarur të Vojvodinës Autonomija info se Vuçiq nuk është në gjendje ta përkufizojë atë politikisht, jo në aspektin e personelit.

Koraq thotë se Vuçiq është në dilemë - nëse qeveria e re do të jetë tërësisht pro-ruse (Vulin, Selakoviq, Nenad Popoviç, Daçi) apo vetëm pjesërisht pro-ruse. Prandaj, Koraç beson se Serbia po bën hapa të mëdhenj drejt izolimit. Moska ia ka bërë të qartë disa herë se kë do të donin në qeveri (le të themi se Aleksandar Vulin ishte në Moskë dhe megjithëse gjatë gjithë kohës thoshte se synonte të anashkalonte Daçiqin, sigurisht që do të marrë një nga më të rëndësishmet. portofolet), kështu që pikërisht nga zgjidhja e saj kadrore do të varet se në cilën anë të “lumit” Vuçiq do të zbarkojë Serbinë.

Pritet që në gjysmën e parë të tetorit Vuçiq të emërojë përfundimisht qeverinë serbe, e cila do të drejtohet nga Ana Brnabiq , por e vetmja gjë që dihet, edhe pse ende nuk ka qeveri, është se Brnabi? do të jetë kryeministre. vetëm për gjysmën e mandatit dhe më pas ajo do të marrë frenat e saj .