BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Rajoni

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Lajçak takohet me Escobarin, çfarë vendosën

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Lajçak takohet me Escobarin,

I dërguari i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë Serbi, Miroslav Lajçak ka njoftuar me anë të një postimi në Tëiter se është takuar të premten me emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Lajçak ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i japin atij mbështetje të fortë për punën në çështjen e lehtësimit të dialogut Kosovë-Serbi.

“Është mirë të takohem me Gabriel Escobar për të përditësuar njëri-tjetrin mbi zhvillimet më të fundit në Ballkanin Perëndimor dhe Dialogun e lehtësuar nga BE. Unë jam shumë mirënjohës për mbështetjen e fortë dhe të qartë për punën time”, ka shkruar Ljaçak.

Takimi në mes tyre vjen në një kohë kur është paralajmëruar liberalizimi i vizave për Kosovën nga vetë emisari i BE-së për dialogun. Ndërkohë është paralajmëruar edhe një marrëveshje e re në mes Kosovës dhe Serbisë – raportohet se do të jetë pajtim për çështje energjetike.

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është radhuar viteve të fundit dhe Beogradi e akuzon Kosovën për “neglizhencë”.

Por të premten kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq e ka mohuar sërish gjenocidin në Kosovë. Shpesh politikanët serbë shprehin mendimet e tyre të njëjta si në kohën e luftës në Kosovë 1999.

Përpos që e mohojnë pavarësinë e Kosovës, refuzojnë të pranojnë që kanë kryer krime – për të cilat ka rrjedhur edhe ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999.