BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Rajoni

Liderët europianë mblidhen sërish në Bruksel më 13 dhjetor, çfarë pritet nga samiti i radhës BE-Ballkani Perëndimor

Liderët europianë mblidhen sërish në Bruksel më 13

Rreth një vit pasi liderët europianë u mblodhën në Tiranë, më 6 dhjetor, ata do të takohen në Bruksel, më 13 dhjetor, sipas njoftimit të BE-së në faqen zyrtare. Ky samit i paraprin samitit të Këshillit Europian, i cili do të zhvillohet më 14 dhe 15 dhjetor 2023 në ndërtesën Europa në Bruksel. Megjithatë ende nuk dihen detaje, dhe as axhenda e këtij samiti, që me siguri do të zbulohen pas pak ditësh.  Dy ditë më parë në Bruksel u mbajt një takim ministror BE-Ballkani Perëndimor, që mblodhi ministrat e jashtëm të BE-së dhe homologët e tyre nga Ballkani Perëndimor. Ky takim u kryesua nga Përfaqësuesi i Lartë për Punët e Jashtme dhe Sigurisë, Josep Borrell. Borrell nënvizoi rëndësinë e unitetit dhe bashkëpunimit të fortë me partnerët e Ballkanit Perëndimor për të ndërtuar qëndrueshmëri dhe për të promovuar paqen dhe stabilitetin në kontinent. Në këtë kontekst, kujtoi se Bashkimi Evropian mbështet te vendet kandidate si partnerë të besueshëm në politikën e jashtme, të sigurisë dhe të mbrojtjes, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për përafrimin me vendimet e BE-së në këto fusha. Kujtojmë se 6 dhjetori i 2022 shënoi një datë historike në Tiranë, ku për herë të parë në një vend të Ballkanit Perëndimor u zhvillua  samiti i BE dhe kryeqyteti shqiptar u bë qendra e pritjes e të gjithë liderëve të Evropës dhe Rajonit. Ishte vetë kryeministri Edi Rama, i cili priti personalisht të gjithë liderët një e nga një, teksa i drejtoheshin sallës së mbledhjes për samitin e BE-Ballkani Perëndimor. Gjatë këtij samiti u firmos edhe marrëveshja për Roaming, që parashikon tarifa më të ulëta për qytetarët e Ballkanit dhe BE në vendet respektive, ndërsa do të nisi zbatimin nga 1 tetorit 2023.