BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Rajoni

Lista Serbe kthehet në Kuvendin e Kosovës, Vuçiç “i hedh benzinë” zjarrit të konfliktit në Veri, “ferri” për Beogradin është data 22 nëntor, ja pse Serbia mund të mbesë pa fondet e BE

Lista Serbe kthehet në Kuvendin e Kosovës, Vuçiç

Tensions between Kosovo and Serbia have not subsided yet. From the entire political panorama between the two countries, Serbian President Aleksandër Vucic is fanning the flames of conflict together with some extremists around him. The resignations of deputies and many other Serbian officials in Kosovo institutions are being used according to the interests of Vucic. But the situation is very different and the Serbian people themselves do not want such a clash. This was demonstrated by yesterday's movement, where 10 deputies, nine of them from the Serbian List, took the oath in the Assembly of Kosovo. These deputies are replacing the mandates of ten preliminary deputies, all from the Serbian List, who resigned days ago. In the Assembly of Kosovo yesterday, they took the oath: Millan Kostic, Zoran Maksimovic, Svetislav Gjokic, Ksenija Bozhovic, Radosh Mihajlovic, Bilana Maksic, Milan Joksimovic, Nenad Radenkovic, Olivera Zdravkovi? and Cvetko Velkovië, from the Citizen Initiative for Freedom, Justice and Survival party. Newly elected MP Cvetko Velkovic from the Civic Initiative for Freedom, Justice and Survival party confirmed that he plans to retain his mandate, "regardless of the actions of the Serbian List". The resignations of MPs and many other Serbian officials in Kosovo's institutions started at the beginning of November, as a sign of dissatisfaction with the decision of the Government of Kosovo to implement the three-phase plan for the re-registration of cars with illegal Serbian license plates. The Serbian community, as the largest among minority communities in Kosovo, is constitutionally guaranteed ten seats in the Assembly of Kosovo, which has a total of 120. Currently, the Government of Kosovo is implementing the plan for the re-registration of cars with license plates. RKS, or the Republic of Kosovo. From November 21, fines are expected to be imposed on all citizens who use license plates with city abbreviations such as PR, KM and others that Kosovo considers illegal. The official Belgrade insists on neutral license plates to the status of Kosovo, but the official Pristina has so far insisted that it does not give up its decision. The European Union, on the other hand, is waiting for Kosovo's response to a new proposal related to the issue of illegal Serbian license plates. The EU Special Envoy for the Kosovo-Serbia dialogue, Miroslav Lajçak, presented this proposal to the chief negotiator of Kosovo in the dialogue with Serbia, Besnik Bislimi, during their meeting on Tuesday in Brussels. Bislimi said on Wednesday that "there are elements that we have discussed about the possibility of exiting the crisis, but there is no agreement". From November 21, fines are expected to be imposed on all citizens who use license plates with city abbreviations such as PR, KM and others that Kosovo considers illegal. The official Belgrade insists on neutral license plates to the status of Kosovo, but the official Pristina has so far insisted that it does not give up its decision. The European Union, on the other hand, is waiting for Kosovo's response to a new proposal related to the issue of illegal Serbian license plates. The EU Special Envoy for the Kosovo-Serbia dialogue, Miroslav Lajçak, presented this proposal to the chief negotiator of Kosovo in the dialogue with Serbia, Besnik Bislimi, during their meeting on Tuesday in Brussels. Bislimi said on Wednesday that "there are elements that we have discussed about the possibility of exiting the crisis, but there is no agreement". From November 21, fines are expected to be imposed on all citizens who use license plates with city abbreviations such as PR, KM and others that Kosovo considers illegal. The official Belgrade insists on neutral license plates to the status of Kosovo, but the official Pristina has so far insisted that it does not give up its decision. The European Union, on the other hand, is waiting for Kosovo's response to a new proposal related to the issue of illegal Serbian license plates. The EU Special Envoy for the Kosovo-Serbia dialogue, Miroslav Lajçak, presented this proposal to the chief negotiator of Kosovo in the dialogue with Serbia, Besnik Bislimi, during their meeting on Tuesday in Brussels. Bislimi said on Wednesday that "there are elements that we have discussed about the possibility of exiting the crisis, but there is no agreement".

Politika me dy karrige e Vuçiç

Nga ana tjetër, “ferri “për Serbinë është data 22 nëntor. Përmes projekt-rezolutës së përpiluar nga  eurodeputeti kroat Tonino Picula, vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do iu rekomandohet që të vazhdojnë negociatat për anëtarësim me Serbinë vetëm nëse kjo e fundit respekton sanksionet e BE-së kundër Rusisë dhe bën progres në reforma. Në projekt-rezolutën që do të prezantohet në seancën e Parlamentit Evropian më 22 nëntor, përmendet edhe rishikimi i fondeve të BE-së për Serbinë, si dhe projekteve që financohen në kuadër të Planit Ekonomik për Ballkanin Perëndimor, njofton portali European Western Balkans. Projekt-rezolutës që pritet të miratohet në të njejtën seancë, i janë bashkëngjitur edhe dy amandamente verbale, ku kërkohet shqyrtimi i veçantë i të gjitha projekteve në Serbi “për të siguruar që të gjitha shpenzimet e BE-së janë plotësisht në përputhje me qëllimet dhe interesat strategjike”. Ndërkaq, në amendamentin e dytë, propozohet formulimi që shtetet anëtare duhet të rishikojnë të gjitha “fondet dypalëshe nga të cilat do të përfitonin autoritetet serbe”. Po ashtu, në një pjesë të projekt-rezolutës, u bëhet thirrje vendeve anëtare të shprehin “rezerva në lidhje me çdo nismë bashkëpunimi rajonal që nuk përfshin të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe nuk bazohet në rregullat e BE-së, siç është nisma e Ballkanit të Hapur”. Raporti i përgatitur nga deputeti socialdemokrat i cili është raportues i PE-së për strategjinë e zgjerimit, do të marrë formën e një rezolute, i cili është edhe qëndrimi zyrtar i PE-së për politikat e zgjerimit.

Më të lexuarat