Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Lista Srpska” e quan lojë politike dorëheqjen e Haradinajt

Postuar: 20/07/2019 - 14:47

Ashtu sikurse Vuçiç në Serbi, edhe Lista Serbe në Kosovë e ka quajtur dorëheqjen e Ramush Haradinaj një lojë në kërkim të poenave politike. 
 
“Është e qartë që lëvizjet e fundit politike në Prishtinë janë të orkestruara për të bashkuar faktorin politik shqiptarë nga të gjitha partitë, që nënkupton presion më të madh për serbët që jetojnë në Kosovë dhe për përfaqësuesit e tyre”, thuhet në reagimin e tyre.
 
Ata thonë se janë në dijeni se pas dorëheqjes së Haradinajt, do të ketë një presion në rritje për serbët, duke potencuar se janë të gatshëm edhe për sfida më të vështira. 
 
“Lista Serbe” thotë se e kanë kuptuar lojën e Prishtinës dhe ndërkombëtarëve, që sipas tyre “nuk do të ketë sukses për t’i ndarë”.
 
“Ne iu themi atyre në Prishtinë dhe komunitetit ndërkombëtare që e kemi kuptuar mirë lojën dhe manipulimin e tyre, por nuk do të kenë sukses për të na ndarë, sepse ne jemi në vetëdijshëm për unitetin dhe mbështetjen e popullit nga Serbia dhe nga presidentit Vucic”, thuhet në komunikatën e kësaj partie. 
 
Në fund ata kanë kërkuar mbështetje nga Serbia.
 
“Lista Serbe do të vazhdojë të bashkëpunojë padyshim me presidentin e Serbisë, për të mbrojtur interesat e popullit serb, dhe mbi të gjitha të drejtën për paqe. Fjalët e sotme të presidentit serb na kanë dhënë besim se të gjithë së bashku do të jemi më të sigurt dhe me të ardhme më të mirë për të gjithë serbët që jetojnë në Kosovë”, përfundon, reagimi. 
Lista Serbe ishte treguar e gatshme që t’i jepte votat për mocionin e LDK’së dhe VV’së për ta rrëzuar Haradinajn nga pushteti.
Aleksander Vuçiq në një konferencë për media ku ka folur për dorëheqjen  Ramush Haradinajt, ndër të tjera ka thënë se populli serb në Kosovë mund të llogarisë në mbështetjen e plotë të Serbisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/08/2019 - 11:59

Kryeministri në ikje i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se nuk do të ndalet dhe nuk do të lejojë kurrsesi që Serbia të ketë më punë me Kosovën.

Postuar: 24/08/2019 - 10:49

E diela e fundit e muajit shtator dhe e diela e parë e muajit tetor janë datat më të përafërta ku

Postuar: 23/08/2019 - 15:39

Nisma Socialdemokrate dhe Aleanca Kosova e Re,  nënshkruajnë marrëveshje për koalicion par

Postuar: 23/08/2019 - 15:32

Kuvendi i Kosovës u shpërnda këtë të enjte, ndërsa presidenti Hashim Thaçi ka thënë se shumë sh

Postuar: 23/08/2019 - 15:12

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksidentin e tmerrshëm që ka ndodhur në Prishtinë, derisa

Postuar: 23/08/2019 - 11:28

Katica Janeva katër vite më parë ishte një simbol për drejtësinë në vend dhe rikthimin e besimit

Postuar: 23/08/2019 - 08:48

Zëvendësministri në detyrë i Punëve të Brendshme të Kosovës, Izmi Zeka është përfshirë në një aks