BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Rajoni

Luftë Greqi-Turqi për Egjeun? Athina merr masat urgjente, çfarë pritet të ndodh

Luftë Greqi-Turqi për Egjeun? Athina merr masat urgjente,

Në vazhdën e përshkallëzimit të tensioneve Athinë-Ankara, Forcat Ajrore Greke u pajisën sot me dy avionët e parë të avancuar luftarakë F-16.

Ndërsa mësohet se në total në Greqi do të mbërrijnë 83 të tillë. Sakaq autoritete greke po punojnë që brenda 2022 të mbërrijnë dhe gjatë F-16.

Tensionet Athinë-Ankara janë përshkallëzuar akoma edhe më shumë këtë mëngjes, pasi ministri i Jashtëm i Turqisë ka bërë deklarata të forta kundrejt Greqisë duke i paralajmëuar ata hapur me luftë.

“Greqia vijon të kruhet dhe ky është paralajmërimi im i fundit”, tha Mevlut Çavusoglu gjatë ceremonisë përkujtimore të fitores së turqve kundër grekëve 100 vjet më parë pasi këta të fundit i ishin bashkua koalicionit për pushtimin e Anadollit, raporton abcnews.al.

Kohët e fundit ka pasur një shtim të tensioneve mes dy shteteve, ku një varkë peshkimi turke u qëllua nga rojet bregdetare greke si edhe pati raportime se raketat S-300 të Greqisë në Kretë mbajtën në shënjestër për disa minuta avionët turq në Egje.

Turqit kërkojnë nga Greqia demilitarizimin e ishujve përballë tokës turke duke iu referuar marrëveshjeve ndërkombëtare, ndërsa sëfundmi grekët janë armatosur rëndë përballë kërcënimeve të fqinjëve për luftë.

Situata duket serioze, aq sa ekspertët e sigurisë theksojnë se një luftë Greqi-Turqi është e pashmangshme dhe ajo do të ndodhë shumë shpejt.

Një faktor tjetër që vlerësohet nga ekspertët si shkaku që mund të ndezë zjarrin nga ana turke lidhet me faktin se Turqia do të shkojë në zgjedhje në pranverën e ardhshme dhe partia në pushtet nuk i ka aspak punët mirë për shkak të korrupsionit masiv dhe çmimeve të larta.

Kështu, sipas tyre, mund të kërkohet nxitja e një problemi të jashtëm për të harruar problemet e brendshme.

Karakteristikat e avionëve luftarakë F-16

General Dynamics F-16 Fighting Falcon është një avion luftarak me një motor me shumë funksione i zhvilluar fillimisht nga General Dynamics për Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF).

I projektuar si një luftëtar ditor i epërsisë ajrore , ai ka evoluuar në një avion të suksesshëm me shumë funksione. Mbi 4600 avionë janë ndërtuar që nga miratimi i prodhimit në 1976.

Edhe pse nuk blihen më nga Forcat Ajrore të SHBA, versionet e përmirësuara po ndërtohen për klientët e eksportit.
Karakteristikat kryesore të Fighting Falcon përfshijnë një shikueshmëri të mire.

F-16 ka një M61 Vulcan të brendshëm dhe 11 vende për montimin e armëve dhe pajisjeve të tjera ushtarake. Emri zyrtar i F-16 është “Fighting Falcon”, por zakonisht përdoret emërtimi “Viper” nga pilotët dhe ekuipazhet e tij, për shkak të një ngjashmërie të perceptuar me një gjarpër nepërkë , si dhe me yllin imagjinar Colonial Viper nga programi televiziv Battlestar Galactica i cili transmetuar në kohën kur F-16 hyri në shërbim.