BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Rajoni

Macron dërgon planin francez në vendet e BE, ja si Parisi do të “hedhë në erë” negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë me Bashkimin Evropian

Macron dërgon planin francez në vendet e BE, ja si Parisi do të

Tashmë zyrtare, Franca ka dërguar në Bashkimin Evropian projektin e saj për të krijuar një platformë të re politike gjithëpërfshirëse evropiane. Propozimi i presidentit, për krijimin e një organizate të re politike me qëllim të bashkimit të vendeve që ndajnë vlerat e BE, por që nuk janë pjesë e bllokut, mund të lërë Ballkanin Perëndimor jashtë BE, të paktën për një kohë shumë të gjatë. Pra ky projekt prek në mënyrë direkte Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut të cilat presin hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian. Ideja u parashtrua për herë të parë një muaj më parë nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, dhe do të diskutohet në takimin e ardhshëm të Këshillit Evropian, më 23 dhe 24 qershor në Bruksel. Non-paperi francez thekson se Këshilli Evropian, i cili do të mblidhet brenda një jave në Bruksel, pritet të vendosë për aplikimin e Ukrainës për anëtarësim, por gjithashtu paralajmëron për kohëzgjatjen e procesit dhe propozon që një “komunitet politik evropian” të bëhet. “Çfarëdo niveli të arrijmë në këtë Këshill Evropian, politika e zgjerimit, për shkak të kërkesës për reforma të nevojshme për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe kohëzgjatjes që domosdoshmërisht pason, nuk ofron sot kuadrin e nevojshëm politik për t’iu përgjigjur nevojave urgjente historike dhe gjeopolitike që dalin nga lufta në Ukrainë dhe për ndërtimin e strukturimit politik të kontinentit tonë evropian”, shkruhet në non-paper. Ishte kjo kohëzgjatje e procesit që i shërbeu Francës si një argument për një propozim për një “komunitet politik evropian” në të cilin të gjitha vendet do të ishin të gatshme të ndajnë vlerat e përbashkëta demokratike dhe të kontribuojnë në sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin e përbashkët të Evropës.