Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Macron fton urgjentisht Thaçin dhe Vuçiç në takim, mediat serbe zbulojnë çfarë do të ndodhë

Postuar: 12/11/2019 - 14:21

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka ftuar dy presidentët Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiç në një takim urgjent.

Gjatë takimeve të ndara me homologët serbë dhe kosovarë, Macron i ka kërkuar atyre të mbajnë një takim të përbashkët.

Lajmin e bën të ditur media serbe “Blic”, e cila ka transmetuar nga afër Forumin e Paqes që po mbahet në Paris.

“Makron dëshiron të takohet me Vuçiçin e pastaj edhe në një takim të përbashkët me Vuçiçin dhe Thaçin” ka thënë një burim diplomatik për gazetën e Beogradit “Blic”, por ende nuk dihet përgjigja e Thaçit dhe Vuçiçit.

Mendohet se ky takim ka të bëjë me kufijtë e Kosovës dhe Serbisë si dhe me taksimin ndaj mallrave dhe produkteve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 19:54

Parlamenti i Bosnje dhe Hercegovinës, zgjodhi sot kryeministrin e ri të vendit. Zoran Tegeltija do të jetë kryetar i Këshillit të Ministrave në mandatin e ardhshëm katërvjeçar.
 

Postuar: 05/12/2019 - 18:34

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj ka dënuar ashpër sot komentet e krerëve të qe

Postuar: 05/12/2019 - 18:15

Në një lëvizje që pritet të vështirësojë më shumë arritjen e kompromisit mes Kosovës dhe Serbis

Postuar: 05/12/2019 - 15:37

Një ish-ministër serb i qeverisë së Kosovës është dënuar me dy vite burg për mohimin e krimeve

Postuar: 05/12/2019 - 15:17

Kryeministri Zoran Zaev gjatë qëndrimit të sotëm në fshatin Vollkovë të Komunës së Gjorçe Petro

Postuar: 05/12/2019 - 15:14

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer tha në Sarajevë se

Postuar: 05/12/2019 - 15:11

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka mbrojtur s