Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maqedoni/ Ahmeti është dakord që Presidenti të zgjidhet nga Kuvendi

Postuar: 19/04/2019 - 15:29

Lideri i partisë më të madhe shqiptare të Maqedonisë BDI, Ali Ahmeti deklaroi dje se edhe për të është e pranueshme, pas deklaratës së njëjtë që bëri Kryeministri Zaev,  që Presidenti i vendit të zgjidhjet nga Kuvendi, nëse nuk sigurohet cenuesi/kuorumi i nevojshëm në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.
 
“Këtë tezë ne e kemi ngritur ka më shumë se 10 vite, asokohe nuk ka pasur mbështetje nga miqtë tanë ndërkombëtarë dhe tani duket se është e arsyeshme të mendohet. Mund të zgjidhet edhe prej Parlamentit”, ka thënë Ahmeti në intervistën e mbrëmshme.
 
Ahmeti ka thënë se BDI qëndron pas kandidaturës së Stevo Pendarovskit, sepse me atë ndërtohet një koncept i ri në Maqedoninë e Veriut dhe për herë të parë ka kandidaturë të përbashkët e cila ka përkrahjen edhe nga forcat politike maqedonase edhe nga  ato shqiptare.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 20:14

Senatori amerikan, James Risch, që kryeson Komisionin për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedonase, se brenda dy javëve të ardhshme, ka planifikuar votimin në K

Postuar: 24/05/2019 - 19:55

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nëpërmjet një shkrimi në Facebook i është drejtuar pr

Postuar: 24/05/2019 - 18:04

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruariri O’Connell është përgjigjur sot pyetjeve të qytetar

Postuar: 24/05/2019 - 17:00

Kabineti i Komisionerit për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Johannes Hahn po e mendon seriozisht m

Postuar: 24/05/2019 - 15:36

Presidenti serb, Aleksander Vuciç ka marrë pjesë në një konferencë në Beograd bashkë me ish-kan

Postuar: 24/05/2019 - 15:23

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi duke komentuar rastin me faje ku disa të arrestuar dyshohet

Postuar: 24/05/2019 - 15:20

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, ka uruar ditën e iluministëve pansl