Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maqedoni, katër vjet burg për militantin që sulmoi deputeten në parlament

Maqedoni, katër vjet burg për militantin që sulmoi deputeten në parlament

Postuar: 12/10/2017 - 17:16

Gjykata kriminale e Shkupit anoi dje me katër vjet burg militantin 65-vjeçar të VMRO-DPMNE, Pance Angelov për pjesën e tij gjatë sulmit të parlamentit të vendit në trazirat paszgjedhore të prillit, ku u plagosën disa drejtues të partisë opozitare social-demokrate të Zoran Zaev.
 
Ai shihej në pajet video ai shihet të tërhiqte dhunshëm nga flokët asokohe deputeten, tashmë ministre e mbrojtjes, Radmila Sekerinska. 
 
Në seancën e mëparshme të 6 tetorit, Angelov kishte pranuar fajin dhe kërkoi falje për ngjarjen. Fillimisht ai kishte pretenduar se po e tërhiqte Sekerinska nga flokët për ta mbrojtur nga turma e inatosur, por më pas kërkoi falje dhe kërkoi që gjykata të marrë në konsideratë moshën e tij. 
 
trazirat nisën në 27 prill, disa minuta pasi parlamenti zgjodhi si kryetar shqiptarin Talat Xafer.
Mbështetësit e konservatorëve të VMRO-DPMNE atëherë hynë me dhunë ne parlament duke plagosur rreth 100 njerëz, mes të cilëve dhjetë deputetë të SDSM.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/10/2017 - 21:07

Në të gjithë territorin e Maqedonisë janë mbyllur zgjedhjet lokale në orën 19:00.

885.044 qytetarë më të drejtë vote kanë votuar deri në orën 17:00 sipas njoftimit të KSHZ.

Vala e re e emigracionit, 600 refugjatë të shpëtuar nga Libia

Postuar: 13/10/2017 - 16:29

Rreth 600 emigrantë arritën sot në Siçili, pasi u shpëtuan nga anijet e aktivistëve në Mesdhe pranë brigjeve të Libisë, në valën të re emigracionit pas marrëveshjes së Italisë
Itali, studentët protestojnë kundër stazheve pa pagesë

Postuar: 13/10/2017 - 16:26

Mijëra nxënës italianë të shkollave të mesme protestuan sot për stazhet profesionale dhe ndarjen e vendeve të punës, që sipas tyre nuk ndihmojnë përspektivën e karrierës së ty
Itali, qeveria fiton votëbesimin për ligjin elektoral

Postuar: 12/10/2017 - 17:22

Qeveria italiane kompletoi sot fitoren në votëbesimin për ligjin e ri elektoral, i cili ka shkaktuar protesta mes partive të vogla dhe atyre që nuk preferojnë koalicionet opor
Bullgari, gazetarët në protestë ndaj presionit shtetëror

Postuar: 11/10/2017 - 18:17

Gazetarët bullgarë organizuan sot një protestë për të drejtën e tyre për të punuar lirisht, pas disa ditë tensionesh të ashpra mes politikave të partive në fuqi dhe medias së
Prishtinë, marshimi i komunitetit LGBT kryesohet nga presidenti Thaçi

Postuar: 10/10/2017 - 16:24

Disa qindra njerëz morën pjesë sot në paradën e parë të krenarisë ‘gay’ në Kosovë, të mbështetur nga disa figura të politikës vendore dhe ndërkombëtare.

Postuar: 08/10/2017 - 07:30

Zhgënjimin nuk e tolerojnë, prandaj kroatët vendosën që të shkarkojnë trajnerin e Kombëtares së tyre Ante Çaçiç, për ta zëvendësuar brenda pak minutash me ish-teknikun e dinamos