Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maqedoni, nacionalistët nxisin presidentin të ndalojë ligjin e gjuhës shqipe

Maqedoni, nacionalistët nxisin presidentin të ndalojë ligjin e gjuhës shqipe

Postuar: 12/01/2018 - 17:36

Kundërshtarët nacionalistë të ligjit për shpalljen e shqipes gjuhë e dytë zyrtare në Maqedoni, i bënë sot thirrje presidetit të vendit ta bllokojë me veto, duke insistuar se është anti-kushtetues dhe kundër interesave kombëtare.
 
Në një letër të hapur, deputetë dhe anëtarë të shoqërisë civile i kërkonin presidentit Gjerogje Ivanov ndalimin e bilingualizimit në vend, i cili sipas tyre vë në rrezik gjuhën maqedone dhe identitetin kombëtar.
 
“Është koha që Presidenti Ivanov të përdorë forcën e vetos, jo për të demonstruar pushtetin e tij, por për hir të rendit ligjor”, shkruanin kundërshtarët e ligjit të dy-gjuhësisë. Kabineti presidencial njoftoi sot se Gjorge Ivanov kishte marrë legjislacionin për miratim, dhe në shtatë ditë duhet të vendosë nëse ta firmosë apo jo. Nëse ai zgjedh të mos e firmosë dhe deputetët e kalojnë përsëri në parlament, ligji hyn në fuqi automatikisht.
 
Në këtë rast, e vetmja mënyrë për ta ndaluar legjislacionin është përmes animimit në Gjykatën Kushtetuese.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 18

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2018 - 18:46

Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk është personi i duhur për të udhëhequr dialogun me Serbinë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

Postuar: 24/06/2018 - 18:19

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kanë nisur takimin në Bruks

Postuar: 24/06/2018 - 17:37

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ende nuk ka firmosur marrëveshjen me Greqinë për emrin, e c

Postuar: 24/06/2018 - 10:51

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandër Vuçiç do të takohen në Bruk

Postuar: 23/06/2018 - 14:51

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka reaguar për simbolin e shqiponjës që Granit Xhaka dhe X

Postuar: 23/06/2018 - 10:18

Ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka deklaruar se vendi i tij do të mbështesë Shqipërinë

Postuar: 23/06/2018 - 09:21

Në një aksident rrugor që ka ndodhur në Gjakovë, ku ka humbur jetën sportisti i mirënjohur i Koso