Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maqedoni, përfundon protesta, shqiptarët të premten sërish në shesh

Maqedoni, përfundon protesta, shqiptarët të premten sërish në shesh

Postuar: 11/07/2014 - 15:50

Protesta e shqiptarëve të Maqedonisë kundër dënimit me burgim të 6 shqiptarëve për rastin “Monstra” ka përfunduar zyrtarisht.  Mijëra qytetarë u tubuan në rrugët e Shkupit. Me flamuj kombëtar në duar, protestuesit u nisën nga xhamia “Jahja Pasha” duke mbërritur në Bit Pazar, ku u përballën me kordonin e mbyllur të policisë në hapësirën para qendrës tregtare “Mavrovka”.
 
Pas orës 15:00, shumica e protestuesve u shpërndanë pas thirrjes së organizatorit të protestës, ndërsa një numër i vogël vijuan të qëndrojnë përballë kordonit policor në Bit Pazar. Organizatori ftoi turmën që të vijnë të premten e ardhshme dhe të shprehin zemërimin e tyre në mënyrë paqësore.
 
Ndërkohë, për sot ka qenë i paralajmëruar një tubim edhe nga vetë maqedonasit, të cilët kundërshtojnë protestat e shqiptarëve. Por manifestimi i tyre është anuluar dhe ka gjasa që të zhvillohet paraditen e së shtunës.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 19:54

Parlamenti i Bosnje dhe Hercegovinës, zgjodhi sot kryeministrin e ri të vendit. Zoran Tegeltija do të jetë kryetar i Këshillit të Ministrave në mandatin e ardhshëm katërvjeçar.
 

Postuar: 05/12/2019 - 18:34

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj ka dënuar ashpër sot komentet e krerëve të qe

Postuar: 05/12/2019 - 18:15

Në një lëvizje që pritet të vështirësojë më shumë arritjen e kompromisit mes Kosovës dhe Serbis

Postuar: 05/12/2019 - 15:37

Një ish-ministër serb i qeverisë së Kosovës është dënuar me dy vite burg për mohimin e krimeve

Postuar: 05/12/2019 - 15:17

Kryeministri Zoran Zaev gjatë qëndrimit të sotëm në fshatin Vollkovë të Komunës së Gjorçe Petro

Postuar: 05/12/2019 - 15:14

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer tha në Sarajevë se

Postuar: 05/12/2019 - 15:11

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka mbrojtur s