Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maqedoni, rritet frikshëm numri i të plagosurve nga tërmeti

Postuar: 11/09/2016 - 19:52

50 qytetarë të Shkupit në Maqedoni janë lënduar pas tërmeteve të sotme, në panik për të ikur sa më shpejtë nga shtëpitë e tyre, raportojnë mediat lokale.

Sipas informatave të zdravstvo24.mk, ka mbi 30 pacientë me thyerje të krahëve dhe këmbëve dhe lëndime nga objektet e mprehta.

Raportohet se pasdite, ata u pranuan në Klinikën për sëmundje kirurgjikale “Shën Naum Ohridski”, transmeton Portalb.

Dhjetë prej tyre iu është dhënë ndihmë në Spitalin Shtetëror të Qytetit “8 Shtatori”. Siç u tha nga pacientët, janë lënduar derisa përpiqeshin të iknin nga shtëpitë e tyre gjatë tërmetit të fuqishëm. Një pjesë prej tyre ranë nga shkallët, të tjerët u hodhën nga tarracat nga katet më të ulëta të ndërtesave.

Ambulanca e ndihmës së shpejtë, vetëm për 2 orë, ndërhyu për t’i ardhur në ndihmë 6 të lënduarve, raportojnë mediat lokale.

Ata u transferuan në spitalet në Shkup. Në Qendrën Emergjente në klinikën qendrore janë pranuar dy punëtorë, të cilët gjatë kohës së tërmetit (rreth orës 15:10) punonin në depo. Njëri kishte goditje, kurse tjetri kishte pësuar lëndime nga objekte të mprehta.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 19:42

Kongresmeni amerikan Eliot Engel paralajmëron kundër idesë së ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.
 

Postuar: 18/11/2019 - 19:37

Pediatrja Alma Dresovic është pediatrja nga Mali i Zi, e cila shpëtoi një fëmijë që kishte gëll

Postuar: 18/11/2019 - 18:57

Mijëra qytetarë dhe zyrtarë kroatë morën pjesë sot në ceremoninë përkujtimore në Vukovar në për

Postuar: 18/11/2019 - 18:19

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka lënë ambientet e spitalit ku u shtrua të premten (15 në

Postuar: 18/11/2019 - 16:39

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se deputeti i IRDK, Elbert Krasniqi, i është bashkuar sot në g

Postuar: 18/11/2019 - 15:17

Prokuroria Speciale edhe këtë vit vazhdoi ikjen nga marrja e përgjegjësive për trajtimin e rast

Postuar: 18/11/2019 - 15:03

Nënkryetari i OVL të UÇK, Nasim Haradinaj, ka thënë se ftesat kanë për qëllim njollosjen e luft