Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maqedoni, Sela: Erdha të votoj Ligjin e gjuhëve, sipas marrëveshjes për formimin e Qeverisë

Maqedoni, Sela: Erdha të votoj Ligjin e gjuhëve, sipas marrëveshjes për formimin e Qeverisë

Postuar: 14/03/2018 - 15:22

Lideri i partisë “Aleanca për Shqiptarët”, Ziadin Sela është i pranishëm në Kuvendin e Maqedonisë, ku në çdo moment pritet të fillojë seanca për Ligjin për përdorimin e gjuhëve.
 
Sela është përgjigjur shkurtë se nuk është pjesë e Qeverisë, por ka ardhur ta votoj ligjin.
 
“Nuk jam pjesë e Qeverisë, erdha të votoj për ligjin, sipas marrëveshjes që e kishim kur u formua Qeveria”, tha Sela.
Përndryshe, Ligji për përdorimin e gjuhëve është në leximin e tretë, ndërsa OBRM-PDUKM-ja dorëzoi mbi 35 mijë amandamente, me arsyetimin se ligji është jokushtetues.
Para Kuvendit janë mbledhur një numër i vogël qytetarësh maqedonas që kundërshtojnë miratimin e ligjit, i cili nuk u dekretua as nga Ivanovi.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/03/2019 - 13:01

Një ditë pas deklaratave të zëvendësministres së Drejtësisë së Kosovës, Vesna Mikiq, që NATO kishte kryer gjenocid ndaj serbëve, kryeministri Ramush Haradinaj ka marrë vendim për ta liruar atë nga detyra.

Postuar: 24/03/2019 - 23:00

Me gradën “Majore”, pilotja amerikane, Nicole Malachowski, është dekoruar me medaljet

Postuar: 24/03/2019 - 19:00

Me rastin e 20-vjetorit të bombardimeve të NATO-së në ish-Jugosllavi, të cilat çuan në çlirimin e

Postuar: 24/03/2019 - 18:51

 Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos gjatë një fjalimi me rastin e 25 marsit, Ditës së

Postuar: 24/03/2019 - 16:54

Një aksident i rëndë me pasojë plagosjen ka ndodhur në Kosovë.Aksidenti mësohet se ka ndodhur mes

Postuar: 23/03/2019 - 21:57

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli duke kujtuar 2

Postuar: 23/03/2019 - 19:27

Ndërron jetë gazetarja e medias online “Telegrafi”, Qendresa Rashiti Hulaj.