Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maqedoni, Sela: Ka gjasa për bashkim të partive shqiptare pa BDI

Postuar: 21/11/2019 - 14:59

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, ka thënë dje se në zgjedhjet e ardhshme në Maqedoni të Veriut se partitë shqiptare ka gjasa të bashkohen në zgjedhjet tjera, por pa BDI.
 
“Ka gjasa për bashkim të partive shqiptare pa BDI”, ka thënë Sela, duke shtuar se për shkak se BDI ka qenë për një pjesë të madhe në pozitë së bashku me parti maqedone, ajo nuk meriton të qeverisë më dhe duhet të reflektojë.
 
“BDI që udhëhiqet nga Ali Ahmeti ka qenë në pozitë gjatë kohës kur ndodhnin skandale të shumta qeverisëse, dhe procese të montuara gjyqësore ndaj shqiptarëve”.
 
Tutje Sela tha se nuk ka gjasë që subjekti i tij të bëjë koalicion me një parti maqedone para zgjedhjeve.
 
Për momentin në Maqedoni të veriut ka më shumë parti shqiptare se sa maqedone përkundër numri i banorëve shqiptarë është më i vogël se sa numri i banorëve maqedonë. Maqedonët kanë vetëm dy subjekte politike.  
 
Zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni të Veriut do të mbahen me 12 prill.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 22:30

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, është shprehur se e ka çliruar shtetin nga ata që u munduan që ta shantazhonin.

Postuar: 13/12/2019 - 20:48

Takimi i rradhës mes liderit të Vetëvendosjes dhe atij të LDK-së Isa Mustafa ka përfunduar sërish

Postuar: 13/12/2019 - 17:47

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, njofton se  “duke respektuar kërkesën e shumicës s

Postuar: 13/12/2019 - 15:18

Shtyrja e mundshme e sërishme në pranverë e vendimit për fillim të negociatave për anëtarësim t

Postuar: 13/12/2019 - 15:12

Marrëveshja qeverisëse mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës pritet të a

Postuar: 13/12/2019 - 15:07

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka ndryshuar datën e mbledhjes së parë të legjislaturës së sh

Postuar: 13/12/2019 - 11:34

Lajmin e trishtë për humbjen e mikut të tij më të mirë e ka dhënë ditën e sotme kryeministri