BREAKING NEWS

Publikohet lista e plotë, zbardhen emrat e propozuar nga PD për qarkun e Dibrës

Publikohet lista e plotë, zbardhen emrat e propozuar nga PD për qarkun
x

Rajoni

Maqedonia e Veriut në NATO, miratohet protokolli për anëtarësimin në Aleancë

Maqedonia e Veriut në NATO, miratohet protokolli për

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ratifikoi protokollin për anëtarësimin e vendit në Aleancën Veriatlantike, por në fuqi do të hyjë pas ratifikimit të këtij dokumenti edhe nga shteti i fundit anëtar i NATO-s, Spanja, e cila ende nuk e ka bërë një gjë të tillë.

Protokolli për anëtarësimin në Aleancën e Atlantikut të Veriut u miratua nga Kuvendi me 114 vota pro dhe asnjë kundër.

Maqedonia e Veriut pritet të bëhet vendi i 30-të në NATO. Menjëherë pas votimit, jashtë Kuvendit u ngrit me ceremoni flamuri i Aleancës.