Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Marko Gjuriç i refuzohet hyrja në Kosovë

Postuar: 18/05/2019 - 15:05

Këshilltari politik i ministrit të Jashtëm, Jetlir Zyberaj, tha se kërkesa për vizitë nuk i është aprovuar Gjuriqit sepse nuk është në përputhje me kriteret e marrëveshjes së Brukselit.
 
Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë serbe për Kosovën, Marko Gjuriç, paralajmëroi se të dielën do të jetë në veri të vendit, ditën kur qytetarët atje do të votojnë për të zgjedhur kryetarët e katër komunave, mirëpo Gjuriç nuk do i lejohet të hyjë në Kosovë.
 
“Ka kërkuar sot leje, po ia kemi refuzuar, sepse nuk është në përputhje me kriteret e marrëveshjes së Brukselit”, ka thënë Zyberaj.
 
Ndërkaq, në një intervistë për televizionin shtetëror serb, drejtori i të ashtuquajturës Zyrë serbe për Kosovën, Marko Gjuriç, tha se nesër (e diel), do ta vizitojë veriun e Kosovës.
 
Ai planifikoi vizitë sepsi siç u shpreh këto zgjedhje janë të rëndësishme për t’i mbrojtur interesat e Serbisë. Por, një vizitë e tillë nuk do të jetë e mundur sepse MPJ nuk ia ka aprovuar kërkesën atij.
 
Zgjedhjet e jashtëzakonshme do të mbahen nesër  në Leposaviç, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë Veriore pas dorëheqjes së kryetarëve të këtyre komunave.
 
Dorëheqja e tyre ka ardhur për shkak të taksës 100% të vendosur nga Qeveria e Kosovës. Për disa muaj rresht, këto komuna mbetën pa kryetar, më pas presidenti Thaçi, mori vendim për zgjedhje të jashtëzakonshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2019 - 15:03

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje në Turqi, ka zhvilluar mbrëmë një takim katërorësh me përfaqësues të dhjetëra shoqatave dhe organizatave të ndryshme shqiptare në Stamboll.
 

Postuar: 20/06/2019 - 14:49

Dje kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vendosur të largojë nga të gjit

Postuar: 20/06/2019 - 12:52

Vendimi i djeshëm i Kadri Veselit për të larguar nga pozitat partiake dhe institucionale të gjith

Postuar: 19/06/2019 - 15:29

Instituti për Hulumtime Politike (IPIS) ka realizuar një anketë të mendimit publik për një peri

Postuar: 19/06/2019 - 15:17

Bullgaria nuk do të bëjë kompromis kur bëhet fjalë për heroin anti-otoman Goce Dellçev.

Postuar: 19/06/2019 - 15:03

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me shqetësim i ka lexuar konkluzionet zhgënjyese të Këshill

Postuar: 19/06/2019 - 15:00

Ambasadori i BE në Maqedoninë e Veriut sot tha se duhet “ti përveshim duart, të vazhdojmë