Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Markoviç: Do të gjejmë një zgjidhje që Kosova ta ratifikojë Demarkacionin

Markoviç: Do të gjejmë një zgjidhje që Kosova ta ratifikojë Demarkacionin

Postuar: 14/02/2018 - 19:45

Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markovç, në një konferencë të përbashkët me Ramush Haradinaj, ka thënë se Demarkacioni ka përfunduar në momentin që u ratifikua në Kuvendin e Malit të Zi, por si një fqinj i mirë, Markoviç thotë se dëshirojnë ta ndihmojnë Kosovën. 
 
Pas takimit mes kryeministrit Ramush Haradinaj dhe homologut të tij nga Mali i Zi, Dushko Markoviç, të dy kanë mbajtur konferencë për media, ku kanë treguar arsyen e vizitës së kryeministrit malazez.
 
Të pyetur për çështjen e Demarkacionit, Markoviç ka thënë se Mali i Zi ka përfunduar obligimin lidhur me këtë çështje, por marrë parasysh pengesat që ka hasur në Kosovë, ai ka treguar se janë të gatshëm për t’i ndihmuar Kosovës në gjetjen e zgjidhjes. 
 
Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markoviç, ka thënë se me Kosovën duan fqinjësi dhe miqësi të shëndoshë dhe se mes dy shteteve nuk ka probleme. Çështja e Demarkacionit, sipas Markoviç, nuk është problem por vetëm një çështje e hapur.
“Ne nuk kemi probleme, kemi disa çështje të hapura dhe besoj që në të ardhmen të gjejmë një përgjigje cilësore”, ka thënë Markoviç.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Hiqen shkronjat e “Aleksandar Veliki” nga aeroporti i Shkupit

Postuar: 24/02/2018 - 15:34

Negociatat rreth çështjes së emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë kanë dhënë edhe rezultatet e para.  Pas largimit të tabelave në autostradë, ka filluar edhe largimi i shkronjave nga ndërtesa e terminalit të aeroportit të deritanishëm “Aleksandri i Madh”.
 
Kotsias: Propozim-marrëveshja së pari do të arrijë në Shkup

Postuar: 24/02/2018 - 15:32

Draft marrëveshja është përgatitur dhe nga ana e MPJ greke fillimisht do t’i dorëzohet Maqedonisë, dhe më pas shefi i diplomacisë greke Nikos Kotzias do të udhëtoj në Sh
Ultimatumi ndërkombëtar për Demarkacionin

Postuar: 24/02/2018 - 15:28

Pas dy dështimeve të njëpasnjëshme të Kuvendit të Kosovës për miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, në mungesë të konsensusit të brendshëm politik bashkësia
PDK përshëndet konsensusin në mes partive për Demarkacionin

Postuar: 24/02/2018 - 15:27

Partia Demokratike e Kosovës ka përshëndetur arritjen e konsensusit nacional mes partive politike për ratifikimin e Marrëveshjes për Shënimin e Kufirit mes Kosovës dhe Malit t
Demarkacioni, LDK mirëpret gatishmërinë e Haradinajt për kompromis, fton VV të votojë

Postuar: 24/02/2018 - 15:26

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka mirëpritur, gatishmërinë e kryeministrit Haradinaj dhe koalicionit qeverisës që të pranojnë pro
Kroacia përballet me mot të keq

Postuar: 23/02/2018 - 15:43

Reshjet e mëdha të borës dhe erërat e fuqishme, kanë bërë që shkollat në disa zona të Kroacisë të mbyllen, ndërkaq, qarkullimi i automjeteve në disa akse rruge të kufizohet.
Giannakopoulos: Nuk ka trysni mbi Greqinë për çështjen e emrit të Maqedonisë

Postuar: 23/02/2018 - 15:37

Nuk ekziston asnjë trysni ndaj anës greke për çështjen e emrit, deklaron zëdhënësi i Qeverisë greke, Dimitris Giannakopoulos, në një intervisë për televizionin shtetëror grek