BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Rajoni

“Marrëveshja lidhet me integrimin në BE”, analisti Maliqi plas ‘bombën’ tronditëse: Serbia nuk është ë detyruar...

“Marrëveshja lidhet me integrimin në BE”, analisti Maliqi

Takimi në Ohër prej të shtunës së kalur, datë 18 mars ka shkaktuar trazaira dhe tensione të shumta per një finalizim pozitiv me marrëveshje dy palëshe.

Analisti Agron Maliqi e ka cilësuar marrëveshjen e Ohrit si një marrëveshje pa garanci.

Ai shprehet se kjo marrëveshje mes kryeministrit kosovar Albin Kurti dhe presidentit serb Vuçiç, lidhet më tepër me procesin e integrimit të Serbisë në BE ndaj ajo nuk është e detyruar të zbatojë marrëveshjen

 

“Është një marrëveshje shumë vështirë e garantushme. Marrëveshja është e lidhur me procesin e integrimit të Serbisë. Ndërkohë Serbia nuk është e obliguar të zbatoj marrëveshjen. Kjo përbën problem për Kosovën sepse heq një lloj urgjence për zhbllokimin që ka vënë kosova. Se sa ka qenë pozitive kjo do të shikohët në javët në vijim”, -tha për Euroneës Albania analisti Agron Maliqi.

Më të lexuarat