Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Masakra në Srebrenicë, pas dy dekadash kryeministri serb flet me reskpekt për viktimat (VIDEO-FOTO)

Masakra në Srebrenicë, pas dy dekaash kryeministri serb flet me reskpekt për viktikmat (VIDEO-FOTO)

Postuar: 11/07/2015 - 13:32

Kryeminsitri i Serbisë Aleksandër Vuçic ka shpehu ngushëllime dhe respekt  për viktimat e luftës në Srebrenicë.
 
Në librin e kujtimeve, ai nënshkroi dhe kërkoi të mos përsëritet më ajo çka ka ndodhur në Bosnjë  20 viet më parë.
 
“Unë shpresoj që ky krim i tmerrshëm nuk do të ndodhë më. Besoj në një të ardhme të ndryshme dhe më të mirë në marrëdhëniet serbe dhe boshnjake. Shprehi respektin tim të thellë për të gjitha viktimat, njerëzit dhe familjet e tyre”, citohet të ketë shkruar Vucic në librin e përkujtimeve për viktimat e Srebrenicës, në 20 vjetorin e kësaj masakre.
 
"Këtu në Srebrenicë është përgjegjësi e secilit prej nesh ta përkulë kokën dhe të mos harrojmë fillimin e një të ardhme ndryshe. Ju bombardoni, dhe e vrisni një serb, ne do t’i vrasim 100 myslimanë dhe të shohim se a do të guxojë bashkësia ndërkombëtare apo kushdo tjetër t’i godasë pozicionet serbe dhe të sillet ashtu me popullin serb”, kishte deklaruar Vuçiç.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/08/2019 - 22:52

Sekretari Pompeo takoi të martën në New York, presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një drekë pune në të cilën diskutuan për bisedimet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropia

Postuar: 20/08/2019 - 17:41

Një grua nga Kosova është gjetur e pajetë në një pus.

Postuar: 20/08/2019 - 16:29

Kryetari i Komunës së Leposaviqit në Veri të Kosovës, Zoran Todiç, është rrahur nga disa persona

Postuar: 20/08/2019 - 15:22

Takimi në Sarajevë ndërmjet anëtarëve të presidencës trepalëshe, Shefik Xhaferovic, Zhelko Koms

Postuar: 20/08/2019 - 15:17

Ministri në dorëheqje i Tregtisë dhe Industrisë i Kosovës, Endrit Shala dhe ministri i Ekonomis

Postuar: 20/08/2019 - 15:10

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj ka takuar sot kreun e Nisma-s, Fatmir Limaj me të cilin

Postuar: 20/08/2019 - 15:08

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka përgëzuar kancelaren gjermane, Angela Merkel për ri