Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Masakra në Vushtrri, O’Connell: Çdo viktimë pa dallim meriton drejtësi

Postuar: 22/05/2019 - 15:04

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, sot ka vizituar familjarët e viktimave të masakrës së Vushtrrisë.
 
“Takova sot familjet e viktimave të masakrës së 22 majit 1999 në Vushtrri. Çdo viktimë pa dallim nëse janë shqiptarë, serbë, romë, ashkali apo boshnjakë meritojnë drejtësi. Por, më shumë se çdo gjë ata meritojnë që përjetimet e tyre të tregohen dhe të pranohen”, tha ambasadori britanik në reagimin e tij në Facebook, ndër të tjera duke cituar edhe një grua që ka humbur vëllanë në luftë.
 
“Pajtimi fillon duke treguar dhe dëgjuar të vërtetën. Ne duhet të kujtojmë dhe pranojmë atë se çka ka ndodhur në Kosovë. Unë isha i prekur me atë se çka më tha sot një grua që kishte humbur vëllanë: ‘Ne nuk duam hakmarrje. Ne dëshirojmë drejtësi, që kjo të mos ndodhë më kurrë’.”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2019 - 15:03

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje në Turqi, ka zhvilluar mbrëmë një takim katërorësh me përfaqësues të dhjetëra shoqatave dhe organizatave të ndryshme shqiptare në Stamboll.
 

Postuar: 20/06/2019 - 14:49

Dje kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vendosur të largojë nga të gjit

Postuar: 20/06/2019 - 12:52

Vendimi i djeshëm i Kadri Veselit për të larguar nga pozitat partiake dhe institucionale të gjith

Postuar: 19/06/2019 - 15:29

Instituti për Hulumtime Politike (IPIS) ka realizuar një anketë të mendimit publik për një peri

Postuar: 19/06/2019 - 15:17

Bullgaria nuk do të bëjë kompromis kur bëhet fjalë për heroin anti-otoman Goce Dellçev.

Postuar: 19/06/2019 - 15:03

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me shqetësim i ka lexuar konkluzionet zhgënjyese të Këshill

Postuar: 19/06/2019 - 15:00

Ambasadori i BE në Maqedoninë e Veriut sot tha se duhet “ti përveshim duart, të vazhdojmë