BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Rajoni

Me çfarë pasaporte shkoi Albin Kurti në Spanjë? Ngrihen dyshimet e forta, ja detajet e fundit

Me çfarë pasaporte shkoi Albin Kurti në Spanjë? Ngrihen

Kryeministri Albin Kurti ka shkuar sot në Spanjë, vendi ku shtetasit e Kosovës nuk mund të udhëtojnë as me viza Schengen. Kryeministri Kurti ka shkuar sot në Madrid, për të marrë pjesë në Kongresin e Internacionales Socialiste, si lider i Lëvizjes Vetëvendose dhe nuk dihet se si ka hyrë atje. Ndaj dhe udhëtimi i tij ka ngjallur dyshime se me çfarë pasaporte hyri në Spanjë?

Paparaci.com shkruan se e ka pyetur zyrën e Kurtit se me çfarë pasaporte ka udhëtuar ai në Spanjë, por zyrtarët e shumtë të qeverisë kanë refuzuar të përgjigjen. Por përgjigjia duket se është më e thjeshtë. Kjo sepse kryeministri Albin Kurti ka dy shtetësi, të Kosovës dhe të Shqipërisë.

Në të kaluarën kur politikanët e Kososvës kanë udhëtuar në Spanjë, ky shtet u ka vendosur viza në një letër e jo në pasaportë. Njëjtë veprohet edhe me sportistë, artistë e qytetarë të tjerë Kosovës që duan të udhëtojnë në Spanjë. Spanja është angazhuar së fundmi brenda BE-së që ta bllokojë lëvizjen e qytetarëve të Kosovës duke mos u pajtuar që t’i hiqen vizat nga nëntori i 2023-s, kur hyn në fuqi sistemi ETIAS. Nga 5 shtetet e Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur Kosovën, Spanja është më striktja deri më tani. 

Më të lexuarat