BREAKING NEWS

Ja plani i Turqisë për të marrë nën ombrellën e vet Ballkanin Perëndimor pas refuzimit të BE dhe pse Shqipërinë dhe Maqedoninë nuk “e fundosi” vetëm Bullgaria

Ja plani i Turqisë për të marrë nën ombrellën e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Po bënte not, ndërron jetë papritur 53-vjeçari! Policia jep detajet nga ngjarja. Dyshohet se…

E rëndë/ Po bënte not, ndërron jetë papritur
x
BREAKING NEWS

Falsifikimi i rezultatit në zgjedhje, Policia del me njoftim zyrtar

Falsifikimi i rezultatit në zgjedhje, Policia del me njoftim zyrtar
x
BREAKING NEWS

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm për Shqipërinë: Varet nga Rama dhe...

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga qeveria e përplasjet me Ramën: S'kishte vend për dy

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të Kinës që po alarmon NATO: Pas Putinit, ja “tërmeti” që do të shkaktojë Xi Jinping 

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon paralajmërimin ‘bombë’

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon
x
BREAKING NEWS

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares (EMRI)

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares
x

Rajoni

Mediat greke dhe gjermane zbulojnë prapaskenat e bujshme: Serbia ka kuptuar se Rusia po e tradhton, ja si Vuçiç po ia kthen shpinën Putinit

Mediat greke dhe gjermane zbulojnë prapaskenat e bujshme: Serbia ka kuptuar

Mediat gjermane dhe greke kanë paralajmëruar ditën e djeshme një kthesë të bujshme të presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Gazeta gjermane “Zidojce Zeitung”, dhe ajo greke “Kathimerini”, kanë shkruar se qëndrimi i liderit serb ndaj presidentit rus Vladimir Putin do të ndryshojë për disa arsye. Nga investimet Perëndimore në Serbi e deri tek shembulli që mori Rusia për Kosovën duke vënë në dukje ngjashmëritë me zonat separatiste në Ukrainën lindore, mediat e huaja thonë se Serbia po ia kthen shpinën Putinit.

Shkrimi në mediat gjermane

Serbia po ia kthen shpinën Vladimir Putinit. Serbia dhe Bullgaria kanë lidhje të ngushta me Rusinë, por kjo po ndryshon. Evropa Juglindore po i largohet Putinit, shkruan “Zidojce Zeitung”: “Ecja në tela për Vuçiçin po bëhet gjithnjë e më delikate”. Qeveria e Vuçiçt prej kohësh po ndjek politikën e “sharrës mes Perëndimit dhe Lindjes”. Ajo vazhdon të refuzojë t'i bashkohet sanksioneve evropiane ndaj Rusisë. Nga ana tjetër, kujton gazeta gjermane, ai vend votoi pro rezolutës së OKB-së që dënon luftën e agresionit kundër Ukrainës. “Lëvizja e Vuçiçit po bëhet gjithnjë e më delikate: ai ka mbajtur prej kohësh një marrëdhënie të veçantë me presidentin rus Putin, i cili e furnizon me gaz dhe e mbështet atë në parandalimin e njohjes ndërkombëtare të ish-krahinës serbe të Kosovës si shtet sovran”. Süddeutsche Zeitung thekson se disponimi tradicional pro-rus në mediat pranë qeverisë ka ndryshuar kohët e fundit, pasi Putini vuri në dukje ngjashmëritë e supozuara midis zonave separatiste në Ukrainën lindore dhe Kosovën gjatë vizitës së fundit të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres në Moska. “Nga këndvështrimi serb, ai krahasim i pamundur i kushtoi Putinit një humbje të madhe simpatie”. Kjo “lehtëson kthesën e brendshme politike të Vuçiçit drejt BE-së”.

Shkrimi në mediat greke

Presidenti serb po kalon një kohë të vështirë. Me krizën në Ukrainë, gjërat janë bërë shumë më të vështira për të.  Perëndimi, nga vijnë paratë dhe investimet që mbështesin ekonominë serbe dhe i ofrojnë vendit një perspektivë evropiane, po i bën presion Vuçiçit të marrë pjesë në sanksionet që prekin Kremlinin. Rusët ofrojnë armë, gaz natyror dhe, më e rëndësishmja, mbështetje në skenën ndërkombëtare kur bëhet fjalë për Kosovën, çështja kryesore urgjente kombëtare e popullit serb.  Nëse Moska ndalon bllokimin e njohjes së Kosovës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, djepi i kombit serb do t'i humbasë zyrtarisht Beogradit. Pas një “lajmi” të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, një nga një, të gjitha institucionet ndërkombëtare që nuk e kanë bërë tashmë këtë do ta njohin shtetin dhe do të sinjalizojnë një lojë për Serbinë. Amerikanët dhe evropianët e kanë shtyrë rëndë Vuçiçin që të zgjidhë çështjen e Kosovës me shqiptarët duke gjetur një zgjidhje të pranueshme reciprokisht, duke shpresuar të shuajnë një pikë të nxehtë nacionaliste që digjet ngadalë në Ballkanin Perëndimor. Udhëheqësi serb po reziston me vendosmëri, por një "thikë pas shpine" e papritur nga Vladimir Putin e ka lënë atë të tronditur.  Presidenti rus, gjatë takimit të tij me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres në Kremlin, nuk hezitoi të deklarojë se republikat e vetëshpallura separatiste Donetsk dhe Luhansk kanë të drejtë të barabartë për të shpallur pavarësinë e tyre, duke cituar vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare. e Drejtësisë për Kosovën si precedent.  Cinizmi i Putinit në vendosjen e Kosovës në tavolinë si mjet pazaresh për territoret e kontestuara të Ukrainës lindore ishte një tronditje për Beogradin. Vuçiç dhe diplomatët e tij po e kuptojnë me dhimbje se "mbrojtësi i madh" i kombit të tyre i përmbahet shumë citimit të kryeministrit britanik Lord Palmerston se nuk ka miq dhe aleatë të përjetshëm, por vetëm interesa të përjetshme. Putini kishte futur në xhep çështjen e Kosovës për ta shfrytëzuar atë në avancimin e planeve të tij gjeopolitike. Ai tani është gati të negociojë, nëse është e nevojshme, për legalizimin e kapjes së territorit nën maskën e shteteve "të pavarura" në Ukrainën lindore. Një perspektivë e tillë dobëson kapacitetin e Vuçiçit për t'i rezistuar presionit në rritje të Perëndimit ndaj Kosovës.

Më të lexuarat