BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Rajoni

Mediat serbe: Ja pse SHBA nuk mund ta sanksionojë dot Albin Kurtin, çfarë po përgatit në prapaskenë Uashingtoni në Veri dhe si Gjermania e Anglia po mbështesin fuqishëm lidershipin kosovar

Mediat serbe: Ja pse SHBA nuk mund ta sanksionojë dot Albin Kurtin,

Mediat serbe bëjnë fajtor kryeministrin Albin Kurti për zhvillimet e forta në Veri. “Blic” në artikullin e saj shkruan se Kurti, vazhdon të sillet me kokëfortësi, irracionale dhe në mënyrë të rrezikshme dhe për pak sa nuk shkaktoi konflikt mes serbëve dhe policisë së Kosovës. Sipas medias serbe, Kurti në paarsyeshmërinë e tij, shkoi një hap më tej pasi kryebashkiakët e tij nuk u paraqitën në takimin me ambasadorin amerikan Jeffrey Hovenier, që është një shuplakë e madhe diplomatike. Sipas “Blic” edhe më herët SHBA-të e dënuan ashpër sjelljen e policëve të Kosovës në veri të Kosovës, por përpos kësaj nuk pati asnjë reagim konkret. Pra, pyetja është se sa është Uashingtoni i gatshëm të tolerojë shpërthimet e Kurtit?

Shkrimi i plotë i “Blic”

Kriza në Veri po zgjat gati një vit, pasi që në verën e kaluar Kurti fillimisht filloi anulimin e dokumenteve serbe, e më pas detyroi riregjistrimin e automjeteve me targa KM të Serbisë në targa RKS. Në vjeshtë, kur situata rrezikonte të përshkallëzohej, njëlloj si tani, Hovenier zhvilloi një bisedë me Kurtin kur arriti, pa dyshim vetëm përkohësisht, të arsyetonte me kryeministrin e Kosovës, i cili më pas shtyu afatin për riregjistrimin e automjeteve me targa serbe. Megjithatë, “armëpushimi” nuk zgjati shumë dhe tensionet në veri të Kosovës u përshkallëzuan muajt e fundit pasi serbët u larguan nga institucionet e Prishtinës. Kurti mbajti me forcë zgjedhjet lokale në veri të Kosovës, të cilat u bojkotuan nga serbët. Pavarësisht kësaj, tani Kurti po përpiqet të fusë kryetarë jolegjitimë në komunat serbe në veri të Kosovës përmes represionit. Prandaj shtrohet pyetja nëse SHBA-ja si fuqi që është aleati më i madh i Kosovës, do të mund të arsyetojë sërish me Kurtin në momentin e fundit? Duke gjykuar nga lëvizjet e fundit, e vështirë.

Lëvizja e SHBA

Diplomati Zoran Milivojeviç beson se SHBA-ja ende ka një ndikim vendimtar në Prishtinë me një “por” të madhe. “Është çështje e vullnetit politik të Uashingtonit, sa do ta tolerojë Kurtin dhe në çfarë mase do të jetë i gatshëm të mos ndërhyjë. Sepse nëse SHBA-ja do të vinte në dyshim qeverinë e Kurtit, do të vinte në pikëpyetje të gjithë projektin e saj për Kosovën e pavarur dhe parimet demokratike të funksionimit të saj. Prandaj SHBA-të janë vazhdimisht mes të bërit dhe të mos bësh, sepse padyshim që prioriteti i parë është konfirmimi i shtetësisë së Kosovës”, shprehet Milivojeviç për “Blic”. Në anën tjetër, siç thotë ai, Kurti është i vendosur të konfirmojë shtetësinë e Kosovës edhe në veri.

Gjermania dhe Anglia në lojë

Diplomati Zoran Milivojeviç tha për “Blic” se ka një rivalitet mes SHBA-së nga njëra anë dhe kryesisht Gjermanisë dhe Anglisë nga ana tjetër. “Natyrisht që Kurti po sillet kaq irracionalisht sepse ka mbështetjen e plotë të Gjermanisë dhe Anglisë. Në këtë mënyrë gjermanët dhe anglezët i bëjnë presion edhe Serbisë, sipas parimit të faktit të kryer. SHBA-ja dënon ashpër çdo gjë që ndodh në veri të Kosovës sepse dëshiron të mbajë pozicionin e saj si arbitër dhe të mbajë gjithçka nën kontroll. Megjithatë, gjermanët me qeverinë e tyre të majtë të gjelbër shohin hapësirë ??për të imponuar politikën e tyre të paktën në Evropë, kur nuk munden në marrëdhëniet me fuqitë më të mëdha si SHBA, Rusia, Kina”, analizon Milivojeviç. Gjithashtu takimit me Hovenierin të hënën i janë përgjigjur vetëm kryetarët e rinj të komunave të Zveçanit dhe Zubina Potokut, Iljir Peci dhe Izmir Zeqiri, anëtarë të PDK-së së Hashim Thaçit. Hovenier pas takimit tha se është e rëndësishme që të mos hyhet me forcë në objektet e komunave në veri të Republikës së Kosovës dhe shtoi se situata është shumë shqetësuese. Në të njëjtën kohë ai tha se nuk e di pse nuk kanë ardhur të bisedojnë me të kryetarët e sapozgjedhur të Leposaviqit dhe Mitrovicës Ljuljzim Hetemi dhe Erden Atiç nga “Vetëvendosje” e Kurtit.