BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Rajoni

Mediat serbe zbardhin të fshehtat e takimit në Bruksel: Kurti dhe Vuçiç po luajnë “kartën” e zgjedhjeve në BE dhe SHBA, ja pse Kosova nuk do të sanksionohet nga Perëndimi, në Veri mund të shpërthejnë sërish trazirat

Mediat serbe zbardhin të fshehtat e takimit në Bruksel: Kurti dhe

Media serbe “Blic” shkruan se që kur Borrell dhe Lajçak shpallën triumfalisht në mars se ishte arritur Marrëveshja e Ohrit, e cila nuk u nënshkrua, marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës janë përkeqësuar dhe asnjë takim mes Kurtit dhe Vuçiçit nuk ka dhënë rezultat. BE-ja e pafuqishme fajësoi Kurtin për dështimin e takimit të fundit dhe paralajmëroi sanksione më të ashpra ndaj Prishtinës, për të cilën ende nuk ka marrë një vendim së bashku me SHBA-në. Por a do të kenë ndonjë efekt masa të tilla nëse dihet se me sa kokëfortësi Kurti refuzon të diskutojë asgjë përveç njohjes reciproke? Dhe a ka frikë, nëse nuk ka shpresa se dialogu do të avancojë, se do të ndodhë një gjë edhe më e keqe se gjërat do të dalin jashtë kontrollit dhe do të çojnë në një përshkallëzim të ri”, vazhdon artikulli i medias serbe. Madje serbët kanë paralajmëruar ndezje të konfliktit në Veri. Gjithashtu në artikull të intervistuarit thonë se Kurti nuk sanksionohet pasi po kërkon njohjen e Kosovës dhe kjo ide mbështetet nga Perëndimit

Takimi në Bruksel

Diplomati Zoran Milivojeviç, tregon për “Blic” se gjithçka që ndodhi në Bruksel të enjten e kaluar nuk ishte e papritur. “Kurti nuk e ka ndryshuar qëndrimin e tij se dëshiron të flasë ekskluzivisht për njohje reciproke dhe për Marrëveshjen e Ohrit, që është njohja de fakto e pavarësisë së Kosovës. Megjithatë, zyrtarët dhe ndërmjetësit evropianë e kanë vënë në plan të parë çështjen e formimit të Bashkimit të Komunave Serbe dhe kështu kanë respektuar qëndrimin e Beogradit se nuk ka dialog pa formimin e Unionit të Komunave Serbe, që është kusht i të gjitha kushteve. Kjo është arsyeja pse u ndërpre dialogu”, thotë Milivojeviç.  Sipas tij nuk do të ketë marrëveshje për një kohë të gjatë mes Kosovës dhe Serbisë. “Ky është tashmë grupi i dytë i ndërmjetësve evropianë që po humbet besueshmërinë në dialog. E para drejtohej nga Federica Mogherini , ndërsa e dyta nga Borell . Viti i ardhshëm ishte i humbur në vendimmarrje për shkak të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian dhe për këtë arsye tani ndërmjetësit evropianë po bëjnë gjithçka për të pranuar debatin për Marrëveshjen e Ohrit”, shprehet diplomati.

Kurti dhe Vuçiç po luajnë për zgjedhjet e BE dhe SHBA

Në anën tjetër, Aleksandar Popov, drejtor i Qendrës për Rajonalizëm, nuk e ka të qartë pse zyrtarët evropianë i kanë thirrur Kurtin dhe Vuçiçin për takim në Bruksel, kur ata nuk kanë ndryshuar qëndrimet e tyre fillestare. “Si Kurti edhe Vuçiç po luajnë kartën e zgjedhjeve në BE dhe SHBA vitin e ardhshëm dhe po kërkojnë të marrin sa më shumë. Mendoj se ky është maksimumi që mund të merrnin. Fillimi i Kurtit është së pari njohja reciproke, pastaj gjithçka tjetër me faktin se edhe atëherë ZSO nuk e dëshiron. Kurti pret që me zvarritjen e negociatave Perëndimi të kuptojë se nuk do të formojë ZSO-në dhe se zgjidhja e vetme është njohja reciproke”, vlerëson Popov për “Blic”. Siç thotë ai, BE-ja ka reaguar në mënyrë joadekuate ndaj lëvizjeve të tilla të Kurtit. Ajo vendosi sanksione të buta, ndoshta sepse e di që Perëndimi tashmë ka ndikuar që Kurti të largohet nga pushteti në Prishtinë, por kjo nuk dha rezultat dhe ai shpejt u kthye në pushtet. Është disi e habitshme që BE dhe SHBA e trajtojnë Serbinë në mënyrë të favorshme. Ndoshta e lavdërojnë Serbinë sepse sipas tyre Marrëveshja e Ohrit, e cila në të vërtetë nuk është nënshkruar, është një hap më afër pavarësisë së Kosovës”, pohon Popov. Ai nuk pret përparim në dialog deri në fund të vitit.  Madje Popov paralajmëron trazira dhe përplasje në Veri. “Tashmë është vonë, kemi hyrë në gjysmën e dytë të shtatorit. Unë as që pres që të mbahen zgjedhje lokale në veri të Kosovës. Pas Brukselit, Kurti u trimërua edhe më shumë për të mos shpallur zgjedhje, aq më tepër që Vuçiç nuk premtoi se serbët do të merrnin pjesë në to. Dhe tani ka një ngërç dhe një konflikt të ngrirë në veri të Kosovës. Me faktin se ekziston rreziku që një situatë si ajo e vitit të kaluar në lidhje me targat të çojë në një përshkallëzim dhe gjithçka të dalë jashtë kontrollit”, paralajmëron Popov.