BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Rajoni

Meloni: Emigrantët duhet të kenë një garanci prej 5000 eurosh për të shmangur transferimin në qendra

Meloni: Emigrantët duhet të kenë një garanci prej 5000

Në masat e miratuara nga qeveria Meloni për emigracionin dhe refugjatët, përmendet edhe një lloj garancie financiare, shkruan shtypi italian. Emigrantët që apelojnë refuzimin e kërkesës së tyre për azil për të mos u transferuar në qendrat e mbyllura të qëndrimit, do të duhet të dëshmojnë se kanë 5000 euro. Një shumë e cila, sipas rregullave të reja, llogaritet për të lejuar emigrantin të qëndrojë në Itali deri në shqyrtimin e ankesës së tij dhe në rast refuzimi, të blejë një biletë avioni për në vendin e tij.

Masa specifike, siç raporton gazeta La Repubblica, do të zbatohet për emigrantët që vijnë nga “vendet e sigurta” dhe që, për rrjedhojë, teorikisht kanë më pak shanse për të miratuar aplikimin e tyre.

Në të njëjtën kohë, një tjetër zhvillim thelbësor i shtohet gjithë çështjes së emigracionit: sipas deklaratave të një përfaqësuesi të Ministrisë së Jashtme gjermane për agjencinë e lajmeve Ansa, Gjermania do të mbështesë financiarisht organizatat joqeveritare aktive në operacionet e shpëtimit, në jug të Sicilisë. Siç deklaroi përfaqësuesi, “ky është një program i miratuar nga parlamenti gjerman dhe i zbatuar nga qeveria e Berlinit dhe financimi do të fillojë nga 400.000 euro, me maksimum 800.000 euro”.

Shtypi italian shton se do të financohen OJQ-ja Sos Humanity dhe organizata vullnetare katolike e Shën Aegidius me qendër në Romë, e cila kujdeset për emigrantët dhe refugjatët në qytete të ndryshme italiane.