Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Merkel dhe Vuçiç konferencë për shtyp: Gjermania mbështet reformat në Serbi, rezultatet e para pozitive

 Merkel dhe Vuçiç konferencë për shtyp: Gjermania mbështet reformat në Serbi, rezultatet e para pozitive

Postuar: 09/07/2015 - 09:58

Pas vizitës në Shqipëri, Kancelarja gjermane Angela Merkel , ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur nga homologun i saj serb Aleksandar Vuçiç. 

Të dy homologët kanë dalë më pas në një konferencë për shtyp, në të cilën Merkel ka  thënë se Beogradi është treguar i gatshëm që të bëjë kompromise me Prishtinën. Ajo e ka kujtuar se më parë ishte e paimagjinueshme që edhe pas 13 ose 14 orësh bisedime duke me ndërmjetësimin e përfaqësuesve të lartë të BE-së, të takohej me Kryeministrin e Serbisë dhe të Serbisë në një ditë, por që sot kjo është një rast krejt i zakonshëm. 
 
Gjithashtu, Ajo theksoi se vendi i saj i mbështet reformat në Serbi, e cila ka treguar rezultatet e para pozitive. 
 
Kancelarja gjermane e ka falënderuar Vuçiçin për nismat që ka marrë për pajtimin në rajon, si dhe për gatishmërinë për të arritur kompromisin me Prishtinën.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/11/2019 - 19:51

Autoritetin Kosovar të Konkurrencës tha sot  se pas hetimeve u zbulua se kishte pasur marrëveshje në mes të kompanive te karburanteve  për ta kurdisur çmimin.
 

Postuar: 21/11/2019 - 15:16

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR), është duke vazhduar rinumërimi i 1407 vendvotimev

Postuar: 21/11/2019 - 15:14

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR), ka ndodhur sot një përleshje mes vëzhguesve të Ni

Postuar: 21/11/2019 - 15:05

Një videoxhirim i ri promovues i NATO-s, i publikuar ditë më parë ne rrjetin YouTube flet për m

Postuar: 21/11/2019 - 14:59

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, ka thënë dje se në zgjedhjet e ardhshme në Maq

Postuar: 21/11/2019 - 10:46

Serbia është tronditur së fundmi nga një ngjarje e rëndë e ndodhur në Gjykatën Speciale në Beogra

Postuar: 20/11/2019 - 18:38

“Në rast se ti me Këshillin e keni lëshuar Katicën, ta dish se do tju shkund nga brekët gji