Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Merkel-Hollande në mbështetje të Greqisë: Dera e hapur për diskutime, po përballemi me përgjegjësi, Evropa duhet të jetë e bashkuar

Merkel-Hollande në mbështetje të Greqisë: Dera e hapur për diskutime, po përballemi me përgjegjësi, Evropa duhet të jetë e bashkuar

Postuar: 06/07/2015 - 19:38

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe Presidenti francez, Françoi Hollande, kanë dalë këtë pasdite në një konferencë të përbashkët, për çështjen greke.
 
Të dy krerët, Merkel dhe Hollande kanë deklaruar se Greqia po përballet me një situatë të vështirë, dhe se do të ofrojnë zgjidhje.
 
Në këtë kontekst, kancelarja Merkel është shprehur se Greqia e ka derën të hapur për diskutime për krizën. 
 
"Dera është e hapur për Greqinë për diskutime për krizën. Europa duhet të jetë e bashkuar. Respektojmë vendimin e referendumi të popullit grek. Presim propozimet e Greqisë për zgjidhjen e krizës. Të martën samiti evropian do të marrë një vendim për krizën greke", ka deklaruar Merkel. 
 
Ndërkohë, Presidenti Hollande është shprehur se Evropa po përballet me një përgjegjësi të madhe.
 
"Evropa po përballet me përgjegjësi", ka thënë Hollande. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 15:15

Bashkimi Evropian i bëri thirrje Bosnjës që të mbyllë menjëherë kampin e emigrantëve në Vuçjak, dhe të zhvendosë në mjedise tjera të gjithë migrantët që gjenden aty.
 

Postuar: 14/11/2019 - 15:12

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se Kongresi i Manastirit doli të jetë shtyll

Postuar: 14/11/2019 - 15:02

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për Kongresin e Manastirit në 111 vjetor

Postuar: 14/11/2019 - 14:58

Deputeti i Bundestagut gjerman, Peter Beyer është zgjedhur raportues i Kosovës në Këshillin e E

Postuar: 14/11/2019 - 14:56

Policia e Kosovës tha sot se ka shkatërruar një sasi të armëve të shkurta dhe të gjata, të cila

Postuar: 14/11/2019 - 14:46

Dua të besoj se Evropa shumë shpejt do ta kuptojë gabimin që e ka bërë me Maqedoninë e Veriut d

Postuar: 14/11/2019 - 08:56

Ditën e sotme, do t’i jepet lamtumira e fundit regjisores së njohur Arzana Kraja, e cila u