BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Rajoni

Mesazhi i fortë i Vuçiçit për Perëndimin: Shumë mirë që duan ta arrestojnë Vladimir Putinin, por me kë do negociojnë për fundin e luftës tani?

Mesazhi i fortë i Vuçiçit për Perëndimin:

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka komentuar dje urdhër-arrestin e Gjykatës Ndërkombëtare  për Vladimir Putin. Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari lidhur me këtë çështje presidenti deklaroi: “Në vitin 2001, më duket, Serbia nënshkroi Statutin e Romës dhe u bë një nga 123 shtetet, nëse nuk gaboj, që pranojnë fushëveprimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale. Unë nuk do të kritikoja, paçka se ndonjëherë vendimet e kësaj gjykate më duken absurde, tha Vuçiç duke bërë ironi me një anektodë serbe me një bretkosë dhe këpucët e kalit. Presidenti tha se pavarësisht të gjithave ne sot kemi detyrime kundrejt kësaj Gjykate, por ‘meqenëse të gjithë po bëjnë komente rreth vendimit po e jap edhe unë mendimin tim’. “Mendoj se është një vendim që do të ketë pasoja të rënda politike, pasoja të këqija për jetët e njerëzve dhe që tregon se ka një hezitim për të diskutuar rreth paqes, për të diskutuar për një armëpushim, për  shpëtuar njerëzore”, tha Vuçiç. "Shumë mirë, e keni akuzuar për krime të rënda lufte, por me kë do të flisni tani?, me kë do ta diskutoni paqen? Apo ndoshta nuk doni ta diskutoni? Apo ndoshta nuk doni paqe? Ndofta jeni duke pritur humbjen eVladimir Putinit? Por, sa kohë duhet të presim? Edhe sa vite”, pyeti retorikisht presidenti i Serbisë. Vuçiç tha se ‘Perëndimi e konsideron Vladimir Putinin  njësoj si Sllobodan Millosheviç. Por a mundet që ju të krahasoni presidentin e një vendi të vogël me presidentin e një superfuqije botërore’, theksoi Vuçiç duke shtuar se nuk është aspak i bindur se vendimi i Gjykatës së Hagës për Putinin, nuk është një vendi i mirë llogaritur...