Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ministri malazez flet për krijimin e ushtrisë së Kosovës

Postuar: 23/10/2018 - 19:11

Prishtina ka marrë mbështetjen e një tjetër fqinji, Malit të Zi, në transformimin e Forcës së Sigurisë në ushtri. Ministri malazez i Mbrojtjes, Predrag Boshkoviç ka deklaruar sot se krijimi i ushtrisë është vendim i shtetit sovran të Kosovës.

“Ju e dini se Mali i Zi është një nga promovuesit më të mëdhenj të politikës së dyerve të hapura dhe integrimet në NATO duke mbështetur tjerët si dhe duke respektuar të gjitha mendimet e ndryshme që ekzistojnë në rajon. Nuk i takon Malit të Zi të thotë mendimin për këtë çështje, thjesht i respektojmë të gjitha ato vendime të shteteve sovrane, ndërsa Kosovën e konsiderojmë një vend sovran”, tha Boshkoviç pas takimit në Prishtinë me homologun Rustem Berisha.

Ministri malazez tha se marrëdhëniet midis Kosovës dhe Malit të Zi janë në nivel të lartë me mundësi të avancimit, duke theksuar se ky është edhe qëllimi kryesor i vizitës së tij në Prishtinë “për të treguar se ne jemi një mik i sinqertë i Kosovës, se ne jemi një vend që dëshiron të transferojë të gjithë përvojën e tij të integrimit evropian dhe euroatlantik”.

Autoritetet në Beograd janë përpjekur të kundërshtojnë krijimin e ushtrisë së Kosovës me pretendimin se do të shkaktonte tensione në rajon, por përveç Shqipërisë, edhe Mali i Zi i ka dhënë mbështetje fqinjit të tij në këtë nismë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/11/2018 - 19:42

Kreu i Partisë Popullore Serbe, ish-ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiç, ka thënë se takimi i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin dhe atij të Kosovës, Hashim Thaçi në Paris është mundësuar pas vizitë që kish

Postuar: 12/11/2018 - 19:09

Ministria e Brendshme maqedonase ka firmosur urdhër arrestin për ish-kryeministrin Nikolla Gruevs

Postuar: 12/11/2018 - 18:41

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha sot se është fyer nga trajtimi që i është bërë gjat

Postuar: 12/11/2018 - 16:46

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, ka thënë se

Postuar: 12/11/2018 - 16:41

Kryeparlamnetari i Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se PDK nuk do lejojë që të shantazhohet nga L

Postuar: 12/11/2018 - 16:39

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se qëndrimi i Listës Serbe se mund të dalë nga koalicio

Postuar: 12/11/2018 - 15:18

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi theksoi se ka kërkuar mbështetje në Paris për forcimin e paqe