Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ministri serb përplaset me kryeministrin maqedonas: Nuk ka Kosovë, por vetëm Serbi

Postuar: 12/07/2018 - 20:07

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev tha sot se pas ftesës për Shkupin që t’i bashkohet NATO-s, të gjithë duhet të ndjekin shembullin e Maqedonisë dhe i bëri thirrje Serbisë e Kosovës të vazhdojnë dialogun në Bruksel me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Deklarata e tij ka shkaktuar reagimin e ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin, i cili ka thënë se Zaev duhet të dije se ‘nuk ka Kosovë dhe Serbi, por vetëm Serbi’.

“Zaev duhet të dije se nuk ka Kosovë dhe Serbi, por vetëm Serbia dhe territori nën administrimin e përkohshëm të OKB-së në përputhje me Rezolutën 1244”, ka thënë Vulin duke komentuar deklaratën nga kryeministri maqedonas, transmeton KosovaPress.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2018 - 14:22

Ish-kryeministri Nikola Gruevski, i cili është shpallur në kërkim ndërkombëtar, dhe aktualisht ndodhet në Hungari, ku dhe ka kërkuar azil, para se gjykata të vendoste nëse do të shkonte në burg ose jo, kishte tërhequr

Postuar: 16/11/2018 - 13:21

Kryeministri Zoran Zaev sot ka mbajtur konferencë për shtyp së bashku me ministrin e Financave Dr

Postuar: 16/11/2018 - 12:03

Policia dhe Prokuroria në këto çaste gjenden në shtëpinë e mjekut popullor, Hysri Peqani, i njo

Postuar: 16/11/2018 - 10:39

Sot në mëngjes, vendi malor është mbuluar nga flokët e borës, të parat për këtë dimër kanë rënë

Postuar: 16/11/2018 - 10:29

 Policia malazeze e konfirmoi kalimin e Nikolla Gruevskit përmes territorit të saj.“Pë

Postuar: 15/11/2018 - 20:39

Një grup e qytetarësh në Shkup kanë protestuar para Qeverisë dhe kërkojnë përgjegjësi për arratis

Postuar: 15/11/2018 - 19:50

Çështja Gruevski është një nga tematikat më të diskutuara në Ballkan ditët e fundit.