Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Miratohet projektligji për gjuhën shqipe në Maqedoni

Postuar: 15/11/2017 - 18:55

Parlamenti maqedonas ka miratuar paraprakisht projektligjin për zgjerimin e përdorimit zyrtarë të gjuhës shqipe në të gjithë vendin, kjo me qëllim lehtësimin e komunikimit të komunitetit shqiptarë në Maqedoni, me insititucionet, komuna, spitale, gjykata.

Ligjvënësit votuan 66 me 41 në favor të projektligjit.

Para votimit, ligjvënësi, Ilija Dimovski, nga partia opozitare VMRO-DPMNE e ka përshkruar tekstin si jokushtetues dhe diskriminues ndaj gjuhës maqedonase dhe gjuhëve tjera.

Projektligji i propozuar duhet të kalojë më shumë lexime në legjislacion përpara se t’i dërgohet presidentit, Gjorge Ivanov, për nënshkrim.

Kryeministri, Zoran Zaev, ka premtuar për këtë ligj kur ai formoi koalicionin me partitë shqiptare.
Një veprim i tillë ka nxitur kritika nga VMRO DPMNE dhe të tjerët, që e kanë akuzuar Zaev për tradhëti të interesave kombëtare të Maqedonisë.

Ligji i tanishëm për gjuhët, e definon gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare, por ajo mban këtë status vetëm në vendet ku komuniteti shqiptar përbën mbi 20 përqind të popullsisë.

Shqiptarët përbëjnë një të katërtën e popullsisë së Maqedonisë, me 2.1 milion banorë, shumica e të cilëve jetojnë në jugperëndim, afër kufirit me Kosovën dhe Shqipërinë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 26

Lajme nga e njejta kategori

Bullgaria kërkon linjën direkte gazi natyror nga Rusia

Postuar: 21/05/2018 - 17:07

Mes debatit evropian të sigurisë së energjisë dhe diversifikimit të burimeve, Bulgaria ka propozuar sot ndërtimin e një linje direkte gaze nga Rusia.
 
Serbia, Azerbaixhani nënshkruajnë planin e partneritetit strategjik

Postuar: 21/05/2018 - 15:58

Presidenti serb Aleksandar Vucic u takua sot në kryeqytetin azer Baku, më homologun e tij Ilham Aliyev, në një pritje me nderime ushtarake, që u ndoq nga takimi plenar mes dy
Media ruse: SHBA mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse nuk e pranon Kosovën

Postuar: 21/05/2018 - 15:27

“SHBA-të mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse Beogradi nuk e pranon planin e Perëndimit për Kosovën.
Vulin: Nëse për BE ka rëndësi veç Kosova, është koha të ndërrojmë politikën e jashtme

Postuar: 21/05/2018 - 15:25

Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin tha sot se nëse për BE-në është e rëndësishme vetëm raporti ndaj problemit të Kosovës dhe nëse përcakton kushtet që ajo e di se nuk do t
Kukan kundër Macron për zgjerimin e BE me Ballkanin Perëndimor

Postuar: 21/05/2018 - 15:16

Eurodeputeti Eduard Kukan ka deklaruar për “Veçernje Novosti” se pa Ballkanin Perëndimor Evropa nuk është e plotë.
Kurti: Dialogu me Serbinë pa Thaçin e Tahirin, po dështon vendin

Postuar: 21/05/2018 - 15:13

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha sot në një konferencë për media se së fundi është paralajmëruar finalja e madhe e dialogut, po mbase do të jetë edhe një çerekf
Haradinaj: Në qershor marrim vlerësimin për vizat, besoj pozitiv

Postuar: 21/05/2018 - 15:12

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj tha sot pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës se në qershor do ta kenë vlerësimin e institucioneve të Bashkimit Evropian për vizat, ndër