Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mitsotakis: Ndryshimi i Kushtetutës së Maqedonisë, parakusht i patjetërsueshëm

Mitsotakis: Ndryshimi i Kushtetutës së Maqedonisë, parakusht i patjetërsueshëm

Postuar: 17/05/2018 - 15:17

Кyriakos Mitsotakis, lider i partisë opozitare greke “Demokracia e Re”, thotë se parakushte për një marrëveshje me Maqedoninë, për çështjen e emrit, janë një zgjidhje e plotë, me një emër erga omnes, dhe ndryshimin e Kushtetutës.
 
Sipas tij, Greqia nuk mund të heq dorë nga kërkesa për ndryshimin e Kushtetutës, duke shtuar se angazhimi strategjik i Greqisë është hyrja e Ballkanit Perëndimor (BE) në Bashkimin Evropian (BE) dhe në Aleancën Veri-atlantike
Mitsotakist thotë se si kusht për anëtarësim është edhe aspekti i marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/07/2018 - 07:32

Nazmi Zekiçi nga Mitrovica, i lindur në vitin 1979 në Prishtinë me emrin Alush Gashi, në emisioin “Përrallë” në First Channel, ka rrëfyer historinë e dhimbshme të jetës së tij.

Postuar: 15/07/2018 - 11:20

 Temperatura rekord janë shënuar në pjesën më të madhe të botës këtë javë, ndërsa një valë e

Postuar: 15/07/2018 - 09:48

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka pranuar propozimin e Ambasadorit Amerikan në Kosov

Postuar: 14/07/2018 - 13:22

Përballja me armë zjarri ka ndodhur në rrugën “29 nëntori”, rasti është raportuar në

Postuar: 14/07/2018 - 09:44

66 deputetë të legjislaturës aktuale vlerësohet se janë pasivë në ushtrimin e funksionit të tyre,

Postuar: 13/07/2018 - 23:03

 SHBA-ja është e bindur se Marrëveshja me Greqinë do të vazhdojë të plotësohet, dhe pret Maq

Postuar: 13/07/2018 - 22:41

Shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli thotë se në politikën serbe sheh ndryshim të rëndës