BREAKING NEWS

Amerikanët të prerë për zgjedhjet, ultimatum Ramës, Bashës dhe KQZ të lënë jashtë listave personat “non grata” në SHBA dhe të inkriminuarit

Amerikanët të prerë për zgjedhjet, ultimatum Ramës,
x

Rajoni

Mori postin e zv.kryeministrit, Dritan Abazoviç 'pikas' peshkun e parë të madh, ja kërkesa urgjente ndaj Serbisë

Mori postin e zv.kryeministrit, Dritan Abazoviç 'pikas' peshkun

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka njoftuar se Qeveria malezeze ka rinovuar kërkesën për të ekstraduar, Zvetozar Maroviçin.  
Konfirmimi erdhi nga vetë politikani shqiptar në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp, ku theksoi se kërkesa e rinovuar për ekstradimin e Maroviç u dërgua në mënyrë që të krijoheshin marrëdhënie më të mira me Serbinë.

Maroviç akuzohet për korrupsion dhe si kreu i një grupi që merrte ryshfete dhe leje ndërtimi në qytetin turistik më të madh në Malin e Zi, Ohër.

Ai po ashtu ishte edhe “Peshku i parë” i madh në luftën ndaj korrupsionit në vend përpara se Mali i Zi të niste negociatat e anëtarësimit me BE-në.

Maroviç kërkoi strehim politik në Serbi, ku ndodhet në azil prej vitit 2016 dhe foli vetëm në fushatën e fundit zgjedhore ku përkrahu opozitën filo-serbe dhe kërkoi largimin nga pushteti të Milo Gjukanoviçit.

Aktualisht, Maroviç, i cili ka qenë Presidenti i fundit të Unionit Serbi-Mali i Zi i janë ngrirë të gjitha asetet financiare familjare që kapin shifrën e miliona eurove.