Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

NATO e shqetësuar para manovrave madhore Rusi-Bjellorusi

NATO e shqetësuar para manovrave madhore Rusi-Bjellorusi

Postuar: 07/09/2017 - 16:48

NATO paralajmëroi sot Moskën se do të ndjekë nga afër manovrat madhore ushtarake të saj me Bjellorusinë javën që vjen.
 
Moska ka thënë se rreth 12,700 trupa ruse dhe bjelloruse do të marrin pjesë në operacionet stërvitore që do të zhvillohen në Bjellorusi dhe në territorin balltik të Rusisë, Kaliningrad, nga 14 deri në 20 shtator, por pas vrojtimeve të tyre Estonia e Lituania kanë thënë se numri i trupave mund të arrijë deri në 100,000.
 
"Ne jemi të shqetësuar mbi natyrën e manovrave dhe mungesën e transparencës mbi to " tha kryeministri i Estonisë, Juri Ratas gjatë një vizite të truapve në bazën Tapa në veri të vendit.
Por Rusia ka njoftuar se stërvitjet janë të një natyre tërësisht defensive, me fokus te anti-terrorizmi. Kreu i ushtrisë së Bjellorusisë tha se forcat do të stërviten kundër tentativave të destabilizimit.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Kosovë, Delawie fton Lista Srpska të votojë Demarkacionin

Postuar: 20/02/2018 - 20:00

Ambasadori amerikan, Greg Delawie, tha sot se ratifikimi i Demarkacionit do të ishte pozitiv për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë prandaj duhet ta votojnë të gjithë deputetët e Kosovës, përfshirë edhe ata serbë. 
 
Haradinaj: Seanca për demarkacionin të enjten në ora 10:00

Postuar: 20/02/2018 - 19:56

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se do të bëjë kërkesë që të enjten të ketë seancë të jashtëzakonshme për ta hedhur në votim çështjen e demarkacionit m
Nagavci: Vetëvendosje nuk ndryshon qëndrim për demarkacionin

Postuar: 20/02/2018 - 19:51

Deputetja e Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, tha sot se partia nuk ka ndryshuar qëndrim sa i përket demarkacionit më Malin e Zi dhe nuk do të lejojnë humbjen e territorit të Kos
Haradinaj - Ramës: Zhvilloje Shqipërinë, mos na shit mend neve në Kosovë

Postuar: 20/02/2018 - 15:40

Kryeministri i Kosovws, Ramush Haradinaj, ka thënë sot se Kosova nuk ka nevojë për leksione nga askush, duke komentuar fjalimin e Edi Ramës në Kuvendin e Kosovës me rastin e 1

Postuar: 20/02/2018 - 15:32

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov është shpallur në Turqi sot lideri më i mirë botëror, nga World Business Angels Forum, për investime në rininë e Ballkanit.

Postuar: 20/02/2018 - 14:40

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale, Ogerta Manastirliu ka marrë pjesë në takimin e Ministrave të Shëndetësisë të Evropës Juglindore, i cili po zhvillohet në Podgoricë

Postuar: 20/02/2018 - 12:50

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova nuk ka nevojë për leksione nga askush, duke komentuar fjalimin e Edi Ramës në Kuvendin e Kosovës me rastin e 10-vjet