Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

NATO publikon dokumentarin rreth ndërhyrjes në Kosovë më 1999

Video: 

Postuar: 21/11/2019 - 15:05

Një videoxhirim i ri promovues i NATO-s, i publikuar ditë më parë ne rrjetin YouTube flet për misionin e kësaj aleance në Kosovë më 1999, ndërsa mediat e Beogradit shfaqin habinë pse kjo ndodh tani, duke thurur spekulime politike në stilin e tyre të intrigave.
 
Zëvendësi i ndihmësit të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jonathan Parish, në një moment në videoxhirim thotë se “konflikti në Kosovë shkaktoi krizë humanitare, e cila ishte shndërruar në kërcënim për stabilitetin e rajonit, dhe për këtë shkak ndërhyrja ishte e domosdoshme”, citojnë mediat e Beogradit.
 
“Ajo që NATO dëshiron ta bind opinionin është se nuk kishte zgjidhje tjetër pos të ndërhyjë, meqë shqiptarët e Kosovës po përballeshin me spastrimin etnik që po e zbatonte presidenti i atëhershëm i RFJ-së Sllobodan Milloshevic i cili ishte i painteresuar për zgjidhje paqësore”, thekson gazetari i Rusia Today, Nebojsha Milic. Sipas tij, “Zgjidhja paqësore që e kishte propozuar Aleanca, në fakt ishte ultimatum për të cilin dihej se do të refuzohej”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 22:30

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, është shprehur se e ka çliruar shtetin nga ata që u munduan që ta shantazhonin.

Postuar: 13/12/2019 - 20:48

Takimi i rradhës mes liderit të Vetëvendosjes dhe atij të LDK-së Isa Mustafa ka përfunduar sërish

Postuar: 13/12/2019 - 17:47

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, njofton se  “duke respektuar kërkesën e shumicës s

Postuar: 13/12/2019 - 15:18

Shtyrja e mundshme e sërishme në pranverë e vendimit për fillim të negociatave për anëtarësim t

Postuar: 13/12/2019 - 15:12

Marrëveshja qeverisëse mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës pritet të a

Postuar: 13/12/2019 - 15:07

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka ndryshuar datën e mbledhjes së parë të legjislaturës së sh

Postuar: 13/12/2019 - 11:34

Lajmin e trishtë për humbjen e mikut të tij më të mirë e ka dhënë ditën e sotme kryeministri