BREAKING NEWS

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm për Shqipërinë: Varet nga Rama dhe...

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të Kinës që po alarmon NATO: Pas Putinit, ja “tërmeti” që do të shkaktojë Xi Jinping 

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon paralajmërimin ‘bombë’

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon
x
BREAKING NEWS

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares (EMRI)

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares
x
BREAKING NEWS

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon menjëherë policia dhe zbardh detajet zyrtare: Lënda plasëse ishte vendosur në …

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi të ish-drejtorit të Aluiznit. Ja posti drejtues që mban (Emri)

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi
x
BREAKING NEWS

Shpërthim me eksploziv në një hotel në Sarandë, zbardhen informacionet e para

Shpërthim me eksploziv në një hotel në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

“Është tmerr, këtu ndërtohen vetëm vila e pallate”, Braçe thumbon sërish Ramën për lopët

“Është tmerr, këtu ndërtohen vetëm vila e
x

Rajoni

Ndikimi rus po shkakton tension, projekti i gjermanëve për të siguruar paqe afatgjatë në Ballkan, ja çfarë po përgatit Berlini për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Ndikimi rus po shkakton tension, projekti i gjermanëve për të

Gjermania është e fokusuar në mbështetjen e zgjerimit të Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor. Ndalimi i zgjerimit të BE-së, veçanërisht në Ballkanin Perëndimor, ka lënë hapësirë për rritjen e ndikimit nga Rusia dhe Kina, por gjermanët do të vendosin paqe afatgjatë. Sinjali i parë nga Berlini ka ardhur për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke kërkuar me urgjencë hapjen e negociatave. Gjermania ka paralajmëruar se së shpejti këto dy vende do të marrin dritën jeshile. Koha më e afërt është qershori. Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën dje në një takim informal në Bruksel. Takimi pati si qëllim zhvillimin e një debati strategjik mbi Ballkanin Perëndimor, për sfidat e reja të krijuara nga agresioni rus ndaj Ukrainës. Të pranishëm në takim ishin edhe ministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në dokument e përgatitur për diskutimet ditës së djeshme thuhet se agresioni i Rusisë ka krijuar ndryshime domethënëse në rreshtimet gjeo-politike. “Më shumë se kurrë ka pritje që Ballkani Perëndimor t’iu përkushtohet vlerave evropiane si vende anëtare në të ardhmen. BE duhet t’i rreshtojë partnerët e saj rreth mbrojtjes së vlerave të përbashkëta dhe normave kyçe ndërkombëtare, dhe dënimin e agresionit rus në Ukrainë si shkelje të rëndë e së drejtës ndërkombëtare dhe rrezik për paqen dhe sigurinë globale”, është thënë në këtë dokument jozyrtar. Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock në një deklaratë për mediat, është shprehur e prerë se Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut duhet tu hapen negociatat, pra të fillojë tryeza e parë ndërqeveritare e cila pengohet nga vetoja Bullgare ndaj RMV. Nga ana tjetër, Baerbock duke patur parasysh luftën në Ukrainë thekson se: ‘‘Sidomos në këto kohë, mbështetja për vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt BE është një çështje kyçe e sigurisë dhe çështje gjeopolitike. Duhet t’i qëndrojmë premtimeve tona dhe të fillojmë negociatat e vonuara të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, u shpreh ministrja gjermane.

Ballkani në tension

Nga ana tjetër, shumë politikanë në Berlin janë të mendimit se procesi i zgjerimit duhet të përshpejtohet. Shumë vëzhgues shohin një rrezik të madh, që Ballkani t’i kthejë sytë gjetkë. Një shkak tjetër që e bën shumë të nevojshme çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, është efekti pozitiv që mund të kenë ato edhe mbi dialogun Serbi-Kosovë. Gjithashtu Bashkimi Evropian e tha qartë se nuk do të ketë ndarje të Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut. Deklarata e Ana Pisonero, zëdhënëse e shtypit për zgjerimin pranë BE-së, erdhi pas reagimit të kryeministrit Rama se nëse Konferenca e Parë Ndërqeveritare ngelet në ngërç, do të kërkojë ndarjen nga Maqedonia e Veriut dhe hapjen e negociatave menjëherë, duke qenë se kushtet janë plotësuar. Pisonero shtoi se, Këshilli Evropian vendosi në mars të 2020-ës të hapte negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pasi të dyja vendet kishin plotësuar detyrat duke e merituar këtë. Zëdhënësja e BE-së ka edhe një mesazh për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ajo shprehet se unioni i inkurajon të dyja palët që të gjejnë një zgjidhje të pranueshme reciproke për çështjet e mbetura pezull. Zyrtarë të lartë të BE-së kanë ravijëzuar se të dyja vendet i kanë plotësuar kushtet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, por veto-ja bullgare ndaj MV-së mbetet penalizuese. Lufta në Ukrainë është një thirrje zgjimi dhe një kujtesë për rëndësinë e Projektit Evropian për paqen, stabilitetin dhe prosperitetin. Ndalimi i zgjerimit të BE-së, veçanërisht në Ballkanin Perëndimor, ka lënë hapësirë për rritjen e ndikimit nga Rusia dhe Kina, dy shtete që janë më se të gatshme të mbushin vakumin e lënë nga BE-ja. Ekziston rreziku që regjimi nihilist i Putinit mund të veprojë në mënyrë oportuniste duke destabilizuar Bosnjën dhe Hercegovinën, Moldavinë, Malin e Zi dhe Kosovën, në mënyrë që të largohet fokusi nga lufta e agresionit që po zhvillohet në Ukrainë. 

Më të lexuarat