BREAKING NEWS

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin. Ja çfarë ka ndodhur në kufi

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis
x
BREAKING NEWS

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, kush është emri i njohur që i besohet posti i rëndësishëm

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i
x
BREAKING NEWS

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të ardhurave, ja pronat që zotërojnë politikanët shqiptarë, nga Meta e Berisha, te Rama, Basha e deputetët

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë “garda e vjetër” u përjashtuan prej tij, “Foltoren” po e përdor si mjet shantazhi

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë
x
BREAKING NEWS

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as në nëntor, presidenti vijon luftën në prapaskenë

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as
x

Rajoni

Ndizen sërish tensionet! Turqit pranë Kretës, televizionet greke futen LIVE  

Ndizen sërish tensionet! Turqit pranë Kretës, televizionet greke

Turqia ka njoftuar kërkime të reja në Egjeun Lindor duke rikthyer situatën e tensionuar me Greqinë. Gjatë mbrëmjes së djeshme, Stacioni i Antalias publikoi një NAVTEX të ri, sipas të cilit marina turke do të zhvillonte kërkime nëndetare në zonën në veri-lindje të Kretës, e cila është shumë pranë brigjeve greke.

Gjithçka ndodh pas një vere të qetë në marrëdhëniet mes dy shteteve, ku pati edhe disa përpjekje të forta diplomatike për sheshimin e problemeve.

Zona, ne te cilen sipas marines turke do te zhvillohen kerkime
Ky njoftim bëri që një pjesë e kanaleve televizive greke të fokusohen tek rikthimi i tensioneve me Turqinë, nisur edhe nga fakti se zona e piketuar për kërkime nga turqit është shumë pranë brigjeve të Kretës.

Njoftimi në fjalë do të thotë se çdo lëvizje e marinës greke në zonë duke të bëhet duke u koordinuar me atë greke në mënyrë që të shmangen përplasjet e mundshme ushtarake. Zona është shpallur nga Turqia si pjesë e shelfit të saj kontinental pasi turqit nuk njohin sovranitetin e ishullit Kasteolorizo mbi një zonë të madhe detare në Egjeun Lindor.

Mbetet për t’u parë se si do të jetë reagimi i Athinës pas këtij njoftimi. Gjatë pranverës së këtij viti, Greqia dhe Turqia ishin në prag të një pëprlasjeje ushtarake pasi anijet e tyre ndodheshin përballë në zona të ngushta mes ishujve.

Më të lexuarat