BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Rajoni

Ndizet politika në Beograd, zgjedhjet e jashtëzakonshme në Serbi shihen si skemë e Vuçiç për të devijuar vëmendjen, afati kryesor i tyre është 3 muaj, por data përfundimtare varet nga një vendim i rëndësishëm

Ndizet politika në Beograd, zgjedhjet e jashtëzakonshme në Serbi

Politika në Beograd është ndezur. Mediat serbe shkruajnë se pas kalkulimeve dhe spekulimeve të shumta se kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme, Qeveria i sheh si kartë për të dalë nga kriza, ndërsa opozita nga ana tjetër thotë: fillimisht plotësimi i kërkesave, pastaj diskutimi për daljen në zgjedhje. “Ne jemi të gatshëm të negociojmë me ata që janë të gatshëm të mbajnë disa zgjedhje të qytetit dhe komunës, por jo të tjera. Ne jemi gjithmonë të gatshëm të arrijmë marrëveshje, por nuk është çështje e vullnetit të dikujt partiak, por e të gjithë anëtarëve të partisë dhe sigurisht nuk është vendi ku pakica do ta kapërcejë shumicën”, tha presidenti serb Aleksandër Vuçiç. Qeveria i sheh zgjedhjet speciale si një nga opsionet për të dalë nga kriza aktuale politike. “Unë largohem nga dhoma e presidentit për të marrë një vendim të tillë, por në këtë kuptim ai mund të llogarisë në dorëheqjen time, dhe pastaj çfarëdo që të ndodhë”, tha kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç.

Zgjedhjet, shpërqendrim?

Opozita, thotë eksperti Vladimir Pejiç, ka zgjatur dorën, por nuk ka vend për të folur për zgjedhjet derisa të plotësohen kërkesat e përcaktuara qartë të protestës. Ata thonë se përmendja e zgjedhjeve në këtë moment është vetëm një përpjekje për të larguar vëmendjen e publikut. “Plotësoni kërkesat e protestës , pastaj do të flasim se si do të jetë realiteti në Serbi dhe zgjedhjet dhe gjithçka tjetër që mund të jetë temë. Së pari, plotësoni kërkesat e protestës, sepse çdo gjë tjetër për të cilën do të flitej është e kotë tani, këtë e tregon edhe ky Kuvend, ku në vend që të flitet për arsyet, hidhen ofendime në mënyrën më flagrante të mundshme”, tha Nebojsha Zelenoviç nga “Koalicioni i Majtë e Gjelbër”. Lind pyetja se sa do ta zgjidhnin realisht krizën politike zgjedhjet?  “Është e sigurt se presidenti Vuçiq dëshiron të relaksojë atmosferën dhe të amortizojë sadopak protestat, dhe zgjedhjet janë një mënyrë për të përmbushur disi kushtet e opozitës, por jo ashtu siç do të donin. Mendoj se të dy duhet të gjejnë masën e duhur, të qëndrojnë konsekuent dhe nga ana tjetër, të mos jenë dikush që nuk është i prirur për asnjë lloj kompromisi dhe të mbajë pasojat e ndonjë skenari negativ në vend”, thotë Vladimir Pejiç.

Çfarë thotë ligji?

1.Dorëheqja e kryeministrit. 2.Një afat prej një muaji për mandatarin e dytë 3.Shpallja e zgjedhjeve. 4.Fushata zgjedhore nga 45 deri në 60 ditë. 5. Duke shkuar në votime. Kjo do të thotë se zgjedhjet do të duhej të mbaheshin jo më vonë se tre muaj pas dorëheqjes së kryeministrit. Në këtë sekuencë, për momentin nuk dihet hapi që nis të gjithë mekanizmin, konkretisht: kur mund të japë dorëheqjen kryeministri. “Fakti që kryeministri nuk ka dhënë dorëheqjen tani tregon se presidenti ende dëshiron të presë, të flasë, që diçka të zgjidhet përpara se të vendosë të thërrasë zgjedhjet”, thotë analisti Bojan Klaçar. SNS nuk do të ketë mandat Presidenti më pas shpjegoi në detaje procedurën që çon në shpalljen e zgjedhjeve. “Ajo jep dorëheqjen, unë si president e kam obligim që brenda një muaji t'i ofroj mandatin dikujt që të formojë qeverinë dhe nëse ndodh që nuk ka shumicë në Kuvend dhe SNS nuk do të dëshirojë mandat të ri sepse ne jemi të kënaqur me punën e Ana Brnabiçit, që do të thotë se kur të kalojë një muaj, ne kemi ende afate kushtetuese për zgjedhje”, tha ai. Klaçar thotë se nga momenti i shpalljes së zgjedhjeve fillon fushata, e cila mund të zgjasë të paktën 45 dhe më së shumti 60 ditë. Për datën e mundshme të zgjedhjeve, Vuçiç thotë se është i gatshëm për marrëveshje. “Kur skadon një muaj, kemi afate kushtetuese për mbajtjen e zgjedhjeve të reja. Në përputhje me këtë, ne jemi të gatshëm të pajtohemi për datën e zgjedhjeve të reja dhe nëse ato duhet të mbahen me zgjedhje të tjera me ata që dëshirojnë të kenë ndonjë qytet apo zgjedhje komunale, por jo ndonjë tjetër”, thekson Vuçiç. Ai tha se janë gjithmonë të gatshëm të arrijnë një marrëveshje, por se kjo nuk do të jetë çështje e vullnetit partiak të dikujt, por për diskutim nga të gjithë aktorët politikë.