BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka ndërtuar një firmë ruse, ja dëmi që kanë shkaktuar hakerat në sistem

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas deklaratën e fortë: Ngjarje kriminale të rastësishme i kanë ‘zbardhur fytyrën policisë’

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala flet me emra: Kush është personazhi i njohur i botës së krimit që mori gjobën 500 mijë euroshe

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala
x

Rajoni

Në kulmin e tensioneve me SHBA, Kina bën lëvizjen e papritur, presidentit Xi Jinping kërkon takim “kokë më kokë” me Biden

Në kulmin e tensioneve me SHBA, Kina bën lëvizjen e papritur,

Takimi i shumëpritur mes dy lidërve të superfuqive të botës është më afër se kurrë. Sipas informacioneve, zyrtarët kinezë po planifikojnë një udhëtim të mundshëm të presidentit Xi Jinping në Azinë Juglindore në nëntor, ku ai mund të takohet me Presidentin e SHBA Joe Biden. Do të ishte udhëtimi i parë i Xi jashtë Kinës që nga fillimi i pandemisë Covid-19.Ai do të përfshinte një takim me presidentin amerikan, raporton WallStreet Journal. Ekipi i Biden ka kohë që kërkon një takim të drejtpërdrejtë midis dy liderëve për të ulur tensionet midis Uashingtonit dhe Pekinit, të rënduara së fundmi nga vizita në Tajvan nga Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Pas këtij takimi retorika mes këtyre dy shteteve u ashpërsua ndjeshëm, ku nuk kanë qenë të paktë skenarët që edhe mund të ketë luftë mes tyre. Mirëpo deri tani asgjë nuk është konkret. Madje Biden nuk e ka parë të arsyeshme të alarmohet, teksa ka bërë të qartë që do ta mbrojë Tajvanin në çdo rast sulmi nga Kina. Shtëpia e Bardhë vazhdon të punojë për organizimin e një takimi të tillë, tha një burim i njohur me këtë çështje, duke shtuar se Biden është i hapur për një takim në margjinat e takimit të G20 në Indonezi në nëntor."Ne nuk kemi detaje mbi kornizën kohore dhe vendndodhjen," tha zyrtari amerikan .Xi dhe Biden diskutuan gjithashtu një takim të mundshëm gjatë një telefonate më shumë se dy orëshe më 28 korrik. Së fundmi Kina ka akuzuar administratën e Washingtonit si përgjegjëse për krizën e përshkallëzuar me stërvitjet që ushtria e Kinës filloi përreth ishullit tajvanez. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Kinës, Hua Chunying tha se SHBA-ja është pala që nxit dhe krijon pa arsye krizën”.